חפש בבלוג זה

יום שישי, 30 בנובמבר 2012

Open Library : מפרויקט ניסיוני לספריה דיגיטלית אדירה


הפרוייקט הניסיוני של האתר Internet Archive שמטרתו לרכז מידע על ספרים ברחבי העולם באתר בפורמט ויקי הפך להיות ספריה דיגיטלית אדירה , מהמשמעותיות ביותר כיום במרחב האינטרנט. האתר התחיל בשנת 2006 כמאגר מידע על יותר מחצי מיליון ספרים והציע בזמנו קישורים רבים לעותקים אלקטרוניים חינם.  כיום , נכון לשנת 2012, יש במאגר כבר  מידע על 20 מיליון כותרים אלקטרוניים ועוד היד נטויה (over 20 million records ).

מידענים ומומחי תקשוב רבים טרחו ועמלו בארה"ב בשש השנים האחרונות מאז שהמיזם הוקם כדי להפוך אותו לספריה הדיגיטאלית המשמעותית ביותר באינטרנט כיום.

Open Library הוא פרויקט שלא למטרות רווח של ארכיון האינטרנט, שממומן בחלקו על ידי ספריית קליפורניה.

הפרויקט שם לו למטרה לקטלג את כל הספרים שאי פעם יצאו לאור – בין אם הם print או out of print, קבצי טקסט או קבצים סרוקים. בכך שונה הוא מפרויקט גוטנברג שכולל טקסטים של ספרים אשר זכויות היוצרים שלהם פקעו. הספרים בטקסט מלא הם ספרים ששייכים לרשות הכלל (public domain) כלומר אינם כבולים בזכויות יוצרים.
 

הפיתוח הטכנולוגי של הספריה הדיגיטלית Open Library נעשה ע"י המתכנת Aaron Swartz בשנת 2006 . האתר שודרג בשנת 2010 כאשר בסיס הנתונים הוא Infobase תוך התבססות על בסיס נתונים מאד יעיל בשם PostgreSQL .

כיצד לפתוח כרטיס קורא בספרייה הדיגיטאלית?


ראה גם :

 

תגובה 1:

  1. מדהים, נסיתי לחפש תמונות באתר חדשות, וזה עבד מדהים, בלוג חזק מאוד.

    השבמחק

כמה פרספקטיבות לגבי חיפוש מידעני באמצעות צ'אטובטים של AI

  מבוא הצ'אטובטים   של AI כגון CHATGPT או ג'ימיני   מבוססים   על מודל שפה:   מערכת ליצירת טקסט, שעיקרון הפעולה שלה נשען על חישוב...