חפש בבלוג זה

יום שבת, 19 בינואר 2013

"מחט בערימת שחת" : חיפוש ספרים במרחב האינטרנט                                                   סדרת תמונת הידע המידעני , סקירה מס' 12 , ינואר 2013
                                                                         ערך : עמי סלנט , מידען
                                                                    גרסה מספר 0.1  19  בינואר 2013

 רקע

רשימת מקורות מידע נבחרים אלו נערכה במטרה להקל על נתיבי החיפוש של ספרים בארץ ובעולם , רשימת מקורות המידע נערכה בחודש ינואר 2013 והיא אמורה להתעדכן כל חודש.

הרקע לריכוז המידע: מרבית גולשי האינטרנט והסטודנטים נוטים להתמקד בחיפוש ספרים אך ורק באמצעות מנוע החיפוש של גוגל, אך חיפוש יעיל של ספרים הן באופן בסיסי והן באופן מתקדם עדיף לערוך בקטלוגים של ספריות או מנועי חיפוש ייעודיים לנושאי ספרים. 

קטלוג הספרייה הלאומית

הקטלוג העצום הזה מכיל מידע על כל ספר שיצא בארץ כמעט, כולל מי העורך, המתרגם, שנת ההוצאה, פרטי הוצאת הספרים, מקום ההוצאה ועוד. יש בו אפשרויות חיפוש רבות ואפשר לבדוק כמה עותקים ממנו יש והיכן הם נמצאים.

 


 
 

 קטלוג מאוחד ישראלי  ULI-

הקטלוג המאוחד של ספריות ישראל (ULI) מכיל יותר מ-9 מיליון רשומות ביבליוגרפיות מתוך הקטלוגים של כל הספריות האוניברסיטאיות, רוב ספריות המכללות ומספר ספריות חשובות אחרות. הרשומות הן בפורמט הבינלאומי MARC21 ומרביתן כוללות קישור לקטלוג המקומי של המוסד, ששם ניתן לעיין בנתוני מצאי וכדומה.


קטלוג מאוחד ישראלי מאפשר חיפוש בו-זמני של ספרים, דוחות, עבודות MA, עבודות דוקטורט ועוד בתוך הקטלוגים של כל הספריות האקדמיות בארץ. ישנן אפשרויות לחיפוש בסיסי ולחיפוש מתקדם וכן קישור לספריות השונות מתוך כל רשומה, הן בממשק הקודם והן בממשק החדש.


בקטלוג הספרים המאוחד ניתן לחפש גם בחיפוש משולב ( חיפוש מתקדם) . חיפוש זה עשוי לסייע, כאשר ידועים רק חלק מפרטי החיפוש כמו שם משפחה של אחד העורכים ושנת ההוצאה, מקום ההוצאה וחלק משם הספר וכאשר  משלבים ביניהם, גם אם מכנים משותפים אלה משותפים לעוד מספר ספרים, הרי שהחיפוש מצטמצם באופן סביר שמאפשר לנו לבחור מבין האופציות את מושא החיפוש.

ליד כל ספר יופיעו הספריות שבהן הוא נמצא. הספריות לא תופענה בשמן המלא, כי אם באמצעות קוד המורכב ממספר אותיות לועזיות.


לרשימה מלאה של ספריות המשתתפות ב-ULI וב לחץ כאן  ULS .
ברקט - הקטלוג המאוחד של רשת הספריות   באוניברסיטת בר אילן
קטלוגים של ספריות בישראל (ספריות אקדמיות ומכללות)
ספריות המאגד הישראלי ( קטלוגים של מכללות בישראל(
    
  חדש  
 פורטל הספריות הציבוריות בישראל (מרכז הספר והספריות בישראל)

 חיפוש מתקדם ( מורחב ) עפ"י שדות בפורטל הספריות של מרכז הספר והספריות בישראל

  חיפוש ספרים בעברית בקטלוג "סימניה" , הקטלוג המאוחד  של "סימניה" מכיל כמליון ספרים הזמינים בישראל בחנויות, בספריות ואצל אנשים פרטיים בבית. 

"סימניה" הוא אתר שבו קוראים מדרגים ספרים, כותבים המלצות ומוכרים וקונים ספרים. מכיל פרטים מלאים על שיעור גבוה מהספרים שיצאו לאור בארץ. יש גם טעימות קריאה מהפרק הראשון של חלק מהספרים. יש באתר גם פורומים, דרכים רבות לסיווג הספרים, מידע על הימצאות הספר בספריות שונות בארץ ואפשרויות שונות לקנות ולמכור ספרים חדשים ויד שנייה 

האתר - text

מידע על ספרים היוצאים לאור בעברית, מסווגים לפי תאריך הוצאתם לאור וגם לפי נושאים כגון ספרות מתורגמת, שירה, מדריכים ומסעות ועוד. פירוט תוכנו של כל ספר (לרוב לפי הכתוב על הגב, לפעמים יותר או פחות מזה), פרטים על הספר עצמו, ובחלק מהספרים מופיע גם פרק ראשון.

 

איתור ספרים " יד שנייה"

מנוע חיפוש ספרים המרכז תוצאות חיפוש של ספרים משומשים וחדשים מאתרים למכירת ספרים ולוחות ספרים המובילים באינטרנט.
 

אתרי ביקורות ספרים בעברית

ספרים ללא ירקות   המלצות, ביקורות, סקירות של ספרים כפי שנוריתהה ואורחיה
בלוג המכיל המלצות על ספרים רבים, שכתבה נוריתהה בעלת הבלוג ורבים אחרים. ניתן לערוך חיפוש באתר לפי שם הספר והמחבר, ויש גם חלוקה לפי הוצאות ספרים, נושאים ושמות הכותבים באתר. אפשר להוסיף תגובות ולקבל עדכונים ישירות למייל.


  חיפוש ספרים בחו"ל
אמזון
החנות הענקית של אמזון, שמלבד אפשרויות רכישה מכילה ביקורות קוראים ודירוגים של ספרים, פרטים רבים על כל ספר, ביקורות חיצוניות מעיתונים, אפשרות לפתוח חלק גדול מהספרים ולקרוא בהם או לחפש בתוכם לפי מילות חיפוש, פרטים על סופרים ועל רבי מכר, מציאת ספרים על פי אינספור סיווגים שונים, מד-פופולריות של ספרים לפי קטגוריות שונות ועוד המון.

 

Berkeley-based Bookfinder.com

מאגר חיפוש ספרים מקיף הכוול גם חנויות ספרים בארה"ב . מאגר  נרחב בהיקף של 150 מיליון  כותרים
מדריך עולמי לאתרי ספריות וקטלוגים מקוונים

LibWeb
חיפוש או דפדוף בספריות בעולם
The European Library - national libraries in Europe
מדריך לספריות לאומיות באירופה

קטלוגים של ספריות גדולות בעולם

·         Basic Search - Library of Congress Online Catalog

InforM25 - search all or selected library catalogues from University of London libraries and other academic libraries within London at one time
COPAC (Research Libraries UK Union Catalogue) Unified catalogue of the holdings of some of the largest research libraries in the UK and Ireland, including SOAS, Oxford, Cambridge, UCL, LSE, University of London Library, Leeds, Liverpool, Durham, Trinity College, Dublin, Glasgow, Birmingham etc.
KVK Karlsruher Virtueller Katalog - meta-catalogue, which provides single point access to more than 75 million records in the catalogues of German, Austrian and Swiss libraries, as well as national libraries in Europe and Worldwide

Libraries of the World and their catalogues


חיפוש ספרים מאוחד בארה"ב , קרדיט : תודה לרחל שיאון על המידע


·         Online Book Catalog - Overview - Project Gutenberg

חיפוש ספרים אלקטרוניים
 

איתור ספרים משומשים בארה"ב , Alibris for Libraries: Out-of-Print Books, New & Used Books

חיפוש מתקדם במאגר ספרים בינלאומי
WorldCat - Access to over 45 million bibliographic records from hundreds of libraries, including holdings information from libraries in 45 countries
WorldCat  free online catalog of the world's librariesמאגר קהילת ביקורות ספרים בינלאומי

אתר המלצות ספרים עם יותר מתשעה מיליון חברים
אתר מקיף ופעיל שמאפשר לכם לדרג ספרים שכבר קראתם, לסמן ספרים שתרצו לקרוא ולפי הדירוגים שלכם ממליץ לכם על עוד ספרים.. ואפשר גם לקרוא דעות של אחרים על ספרים, תקצירים וכו'.
יש באתר מידע רב ונרחב על כל ספר וסופר שתחפשו,אפשר לסמן בו מה קראתם ומה תרצו לקרוא, להציב לעצמכם מטרות קריאה, להצטרף לקבוצות מעריצים של הספרים האהובים עליכם ועוד. מאוד מומלץ!

בניגוד לפייסבוק, רשת חברתית זו לא מושתת על אינטרקציה חברתית של 'אני מכיר אותו -> אני מוסיף אותו -> אני מצ'וטט איתו'. לא.

במקום ה-
Wall המפורסם של פייסבוק, יש לכל משתמש ספרייה וירטואלית של כותרי ספרים. אלו שקרא, אלו שהוא קורא כרגע(ניתן לעדכן את התקדמות הקריאה על פי מספר העמודים), ואלו שהוא מתכנן\רוצה לקרוא

הציטוט של היום - עוד משהו בצד, כל יום כתוב בו ציטוט אחר - בדרך כלל של סופר ידוע

איתור ביקורות ספרים אקדמאיים ( וגם ביקורות ספרים על ספרות יפה)

 • Book Review Digest (Book Review Digest Plus and Book Review Digest Retro), 1905-
  Descriptive summaries of books as well as excerpts of book reviews published in the United States, Canada, and Great Britain.
 • Canadian Book Review Annual Online, 1975-
  An annual anthology of original, brief reviews of Canadian books.
 • Choice Reviews Online, 1988-
  "The premier source for reviews of academic books, electronic media, and Internet resources of interest to those in higher education." Reviewers are subjects experts, primarily teaching faculty. Updated monthly.
 • London Review of Books, 1979-
  Book reviews and essays written by academics, writers and journalists. Includes art and film reviews, poems and letters.
 • New York Review of Books, 1963-
  Searchable archive of the reviews written by preeminent writers on selected published works.
 •  

·         The New York Review of Books ‏ (או NYREV או NYRB) הוא כתב עת דו-שבועי המכיל מאמרים אודות ספרות, תרבות, ונושאים אקטואליים המתרחשים בעיר ניו יורק. הוא יוצא מנקודת הנחה שסקירתם של ספרים חשובים הוא כשלעצמו פעילות ספרותית חשובה. כתב העת אסקוויר מכנה אותו "כתב העת הספרותי-אינטלקטואלי החשוב ביותר בשפה האנגלית".

אינדקסים אקדמאיים מקצועיים לביקורות ספרים

·         Academic Search Premier
Click the Advanced Search folder at top of the screen. Select Book Review in the Document Type section.

·                                                                                 Gale . Book Review Index Online . Home
·                                                                            


 • Project MUSE, 1995-
  Search for author or title by selecting Author Reviewed or Title Reviewed fields.
 • Readers' Guide to Periodical Literature (Readers' Guide Full Text, Readers' Guide Retro), 1890-
  Select Book review from Document Type section.
 • Social Sciences Full Text (Humanities & Social Sci Retro, Social Sciences Full Text), 1907-
  Select Book review from Document Type section.
 •  

תגובה 1:

 1. נתקלתי בכתבה שלכם תוך כדי חיפוש אתר לעזרה במציאת עבודה. אני חייבת לציין שהבלוג שלכם פשוט מושלם ונותן המון טיפים. מקווה למצוא דומה לו בתחום שאני מחפשת. תודה...

  השבמחק

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...