חפש בבלוג זה

יום שני, 26 באוגוסט 2013

השינויים במאגר ERIC , אוגוסט 2013: תמונת מצבמאגר המידע ERIC  , מאגר המידע הממוחשב הראשון בעולם (1966), עובר בימים אלו שוב טלטלה ע"י משרד החינוך האמריקאי אשר הקים את המאגר עוד באמצע שנות החמישים של המאה הקודמת.
 

 ERIC- ראשי תיבות של Education Resources Information Center (מרכז מקורות מידע על חינוך) הוא מאגר מידע ביבליוגרפי אמריקאי העוסק בתחום מדעי החינוך .

ברור לנו שמאגר  ERIC  צפוי להשתפר בחודשים הקרובים, אבל המצב הנוכחי הוא בעייתי כרגע מבחינת המחפשים ומבחינת המידענים. אנו נמשיך לעדכן את הסקירה הזו בהמשך בעקבות השיפורים שאנו מקווים שיוכנסו בעתיד במאגר  ERIC.

מאגר ERIC הכולל כ3 מיליון רשומות חינוכיות, בעיקרן תקצירי מאמרים חינוכיים בחינוך, היה עד כה פתוח לשימוש חופשי באינטרנט. השינוי האחרון באוגוסט 2013 לא הביא להפסקת הזמינות והנגישות של המאגר באינטרנט, אך שידרג את כל מתכונת החיפוש והצגת ממצאי החיפוש. 

השדרוג של מאגר ERIC מאוגוסט 2013 נועד, לכאורה לשפר את הידידותיות של המאגר אך באופן מעשי רק הביא לסרבול תהליך החיפוש מנקודת המבט של המחפש הממוצע בתחומי החיפוש. השדרוג הנוכחי מציב כרגע אילוצים גם למידענים המתמחים בחיפוש מידע במאגרי מידע . 

השינויים במאגר ERIC הם פועל יוצא של החלפת  הזכיין הראשון אשר זכה בשנת 2004 במכרז משרד החינוך האמריקאי לתפעול המאגר.

החלפת הזכיין להפעלת מערכת איחזור המידע והניהול המידעני חייבה את משרד החינוך להיערכות שונה לחלוטין.  הזכיין החדש של מאגר ERIC  מפעיל כיום את המאגר מבחינה טכנולוגית אך הניהול המידעני של המאגר חזר לידיו של משרד החינוך הפדראלי בארה"ב.  מודל זה היה קיים עד שנת 2004 והתבסס בזמנו על 22 מרכזי התמחות אשר פעלו בהצלחה ברחבי ארה"ב. כך לדוגמא , כל האיסוף וכתיבת התקצירים בנושאי חינוך טכנולוגי היו באחריות מרכז שפעל באוניברסיטת אוהיו וכל האיסוף וכתיבת התקצירים של הגיל הרך התבצע במרכז אחר בדרום ארה"ב. 

כרגע מגבשים אנשי משרד החינוך האמריקאי את מתכונת הפריסה מחדש של מאגר ERIC  ורק במהלך שנת 2015 יתגבשו מחדש מרכזי ההתמחות של ERIC  ותיערך מחדש פריסה שלהם ברחבי ארה"ב ובמקביל יחולק מאגר ERIC גם למרכזי התמחות בחינוך. בנפרד ניתן כבר עתה לחפש גם באופן מרכזי באמצעות מנועהחיפוש המחודש של המאגר. 

  כאמור, מערכת איחזור המידע (חיפוש המידע) היא עתה חדשה לחלוטין והיא מאפשרת חיפוש מורכב (עפ"י הצבת פקודות של חיתוכים בוליאניים). ניתן להציב את שם שדה החיפוש ולבצע חיתוך לוגי עם פרמטר כלשהו בשדה ביבליוגראפי אחר . דוגמא  1 לחיפוש מורכב במאגר ERIC :
חיפשנו : "מאמרים אשר התפרסמו בחינוך בשנת 2013 בלבד אודות למידה מתוקשבת"
הצבנו את שרשרת החיפוש בצורה הבאה :
Pubyear:2013 and e-learning

דוגמא 2  לחיפוש מורכב במאגר ERIC
חיפשנו:  " מאמרים שכתב פרופסור דיוויד כהן על רפורמות בבתי ספר
הצבנו את שרשרת החיפוש בצורה הבאה:
Author: "david cohen" and "school reform"

החיפוש המתקדם במערכת ERIC  הקודמת ( עד יולי 2013 ) .

במערכת החיפוש הקודמת של ERIC  ניתן היה לבצע את החיפוש במתכונת דומה, אך לרשות המחפש הרגיל וגם המנוסה הוצע גם באופן ידידותי  טופס חיפוש מתקדם (  advanced search) אשר הקל רבות על הצבת מחרוזת החיפוש עפ"י חיתוכים בוליאניים. נכון לאוגוסט 2013 אין במערכת החיפוש ב ERIC תבנית חיפוש מובנת דומה. 

חסרון נוסף ומשמעותי למערכת הנוכחית: התיזרואוס המעולה והמפואר (המילון ההיררכי של מילות המפתח בחינוך) של מאגר ERIC  נעלם ( נכון לאוגוסט 2013 ) ממשטח החיפוש  באינטרנט,  ולא ניתן כרגע להסתייע בו בחיפוש המקוון. סביר להניח כי הם ישבצו אותו מחדש אבל כרגע חסרונו מורגש בוודאות.

מול חסרונות אלו נוספו גם יתרון מידעני לכאורה . כאשר מקבלים את כל ממצאי החיפוש מוצגים הממצאים  בסרגל החיפוש מצד שמאל בהתפלגות עפ"י חתכים לחיפוש שהרצנו , לדוגמא : מודל פריסה צורני זה עפ"י התפלגות הערכים הביבליוגראפיים מופיע כיום בכל מאגרי המידע הביבליוגראפיים המתקדמים. יכול להיות שהוא מסייע למשתמש הלא מנוסה , אך מרבית המידענים לא נעזרים בו בכלל . 

יתרון נוסף של מאגר ERIC כיום, שאין להמעיט בערכו, הוא העלאת מסמכים רבים ברמת טקסטים מלאים, עדיין מדובר בהיקף של כ12% אך התכנית החדשה היא להרחיב את ההיקף ל30 אחוז. 

המידע על זמינות המסמך המלאה מופיעה בצד ימין של הממצאים עם קישור ישיר להורדה.


 לסיכום , יכול להיות שמוקדם עדיין להעריך את האפקטיביות של שדרוג מאגר ERIC  מחודש אוגוסט 2013 כי מדובר במיזם המתוכנן להמשך שנתיים לפחות. יחד עם זאת, כל משתמשי המאגר והם מונים מאות אלפי חינוך ברחבי העולם נותרו כרגע עם מאגר מידע חלקי ובלתי ידידותי ( אנשי ERIC גם עצרו את העיבוד של התקצירים עד חודש אוקטובר 2013) .

 נשמח להעריך מחדש את מאגר ERIC במהלך ההתקדמות שלו בשנתיים הקרובות. 
 

למעקב אחרי ההתפתחויות במאגר ERIC :הדף של  ERIC  בפייסבוק

תודות 

תודה למידענית נטע בן שטרית ממרכז המידע של מכון מופ"ת על ההארות המועילות. 


תגובה 1:

  1. תודה עמי על המידע החשוב ששיתפת איתנו, העוקבים אחריך...חג שמח ושנה נפלאה
    ד"ר צופיה יועד

    השבמחק

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...