חפש בבלוג זה

יום רביעי, 4 בספטמבר 2019

לקט מס' 5 : מידענות , מנועי חיפוש , ניהול תוכן דיגיטלי וכלים מקוונים בחינוך ( 4 בספטמבר 2019 )
בפתח הגליון
הלקט החמישי המובא כאן מבוסס על איסוף וסריקה של מאות מקורות מידע באנגלית ובעברית אשר מתוכם אני דולה את הפנינים שעשויים לעניין במיוחד .

מתברר כי בחודש אוגוסט 2019 בזמן שהיינו מרביתנו בחו"ל (כולל עבדכם הנאמן באזור ההייטק של סן פרנסיסקו) תחום המידענות והחיפוש לא קפא על שמריו וההתפתחויות היו רבות ובחלקן משמעותיות.

השתדלתי בלקט הנוכחי (מס' 5 ) לרכז מידע גם לטובת  המידענים , הספרנים , מנהלי התוכן וגם אנשי החינוך (מורים ,מרצים וחוקרים) הזקוקים יותר מתמיד לראייה רחבה יותר של התחום הדיגיטלי .

אני מקווה בסוף השנה לערוך אינדקס נושאים מצטבר של כל הדיווחים המצטברים בלקטים , ולכן המיספור השוטף בצד כל פריט מידע .

כלים מתוקשבים

038

Sway | Office 365

 Sway-אפליקציה של Office 365 המאפשרת ליצור מצגות מעוצבות ודפי מידע.
פונקציות מרכזיות:
 • הוספת טקסטים
 • הוספת תמונות מהרשת
 • העלאת תמונות מהמחשב, בגודל של עד 256MB
 • הוספת סרטוני יוטיוב
 • העלאת סרטונים מהמחשב, בגודל של עד 768MB
 • העלאת קבצי אודיו מהמחשב, בגודל של עד 100MB
 • קישורים
 • העלאת מסמכי Word, PowerPoint, Excel, PDF בגודל של עד 20MB
 • ניתן לעשות שימוש בתבניות עיצוב ולשנות פריסה
 • מתאים לעריכה שיתופית


את התוכן שיצרתם באמצעות Sway ניתן:
 • לשתף כקישור
 • להדפיס
 • להוריד כקובץ WORD או PDF

ראה גם :

תחילת העבודה עם Sway - תמיכה של Office - Office Support


חוברת הדרכה להכרת -ה SWAY


מנועי חיפוש ואסטרטגיות חיפוש

039

אלגוריתם חדש למנוע החיפוש של גוגל : הבנה טובה יותר של מידע עַכְשָׁוִי ושימושי

 

שאילתות מסוימות  במנוע החיפוש  מצריכות תשובות שכוללות מידע שימושי ועדכני, לעומת זאת בשאילתות מסוימות אחרות המידע לא משתנה לאורך זמן. כך למשל, קרוב לודאי שהציפיות של משתמש מהשאילתה "מדרגות מס" היא לקבל נתונים עדכניים, לעומת זאת בשאילתה "מדוע צבע השמים בשקיעה הוא אדום" , העדפתו של חומר מעודכן לא יניב תוצאות טובות יותר .
ב-1 באוגוסט גוגל הודיעה על אלגוריתם חדש  שמנסה לשפר את ההבחנה של מנוע החיפוש שלה בין  מידע שנשאר שימושי לאורך זמן ובין מידע שהופך במהירות להיות לא עדכני.

הבחנה זו באה לידי ביטוי ב-featured snippets  שמציג מנוע החיפוש בראש תוצאות החיפוש – מאפיין שמבליט דפים שהמערכת מחליטה שקרוב לודאי כוללים את המידע המבוקש. הודות לאלגוריתם החדש מאפיין הfeatured snippets   יהיה עדכני ורלוונטי כאשר השאילתה תצדיק זאת.


מספר מילים על Featured Snippets בתוצאות החיפוש של Google.

כאשר משתמש שואל שאלה מסויימת בחיפוש, גוגל לבחירתה יכולה להראות את התוצאה כבלוק מיוחד הנקרא Featured Snippet בחלקו העליון של חלון תוצאות החיפוש. אותו Featured Snippet מכיל תקציר של התשובה כאשר זה נלקח מעמוד מסויים ולידו מופיע קישור לאותו עמוד, כתובתו ושם העמוד.

Featured Snippets  ,בהנחה וקיימים לשאילתא מסויימת בגוגל , הינם הדבר הראשון אותו המשתמשים רואים כאשר הם מחפשים מילה או ביטוי מסויים. בכל שנה שעוברת הם גם הופכים להיות יותר פופולריים לפי סטטיסטיקות שבוצעו על ידי מספר חברות ואנשים. 

 מקורראו גם :

Google featured snippets: A short guide for 2019039 ב'

זהו מאמר שכתבתי לפני כמה שנים ואני מעדכן אותו כל שנה וכל רבעון (זה היתרון של בלוג לעומת כתב עת מודפס), כדאי במיוחד לקרוא את החלק אודות חיפוש מתקדם , התבנית לחיפוש מתקדם בגוגל: 
039 ג'

"העכבישים" של גוגל
לגוגל יש מה שנקרא בוטים.
אפשר לקרוא להם גם "זחלנים" (Crawlers) "  או "עכבישים" (Spiders). הם בעצם מזדחלים ברחבי האינטרנט ומדווחים לגוגל את מה שהם מגלים בדרך.
הזחלנים האלה מסתובבים חופשי באינטרנט, עוברים מדף לדף, סוקרים אותם ושולחים לגוגל את המידע לתיוק. התיוק הזה נקרא "לאנדקס" או "אינדוקס" מאנגלית  to index
העכבישים למעשה עוקבים אחרי קישורים פנימיים וחיצוניים, מוצאים ועוד ועוד דפי אינטרנט וככה האינדקס של גוגל גדל כל הזמן.
* הידעת? בגוגל יש כיום למעלה מ-130 טריליון דפים מאונדקסים!
האופן שבו הזוחלים קוראים את האתרים ואופן שבו הם עוברים מאתר לאתר רלוונטי על מנת להבין כיצד גוגל רואה את האתר שלנו.
חשוב להבין שהזוחלים האלה לא רואים את האתרים והדפים השונים כמו שאנחנו רואים אותם באופן ויזואלי דרך הדפדפן. הם בעצם מסתכלים מתחת למכסה המנוע של האתר וקוראים את קוד שממנו הדפים בנויים.
 HTML היא השפה הבסיסית שעליה מבוססים רוב אתרי האינטרנט.
גם אתרים הבנויים בפלטפורמה מבוססת PHP (וורדפרס למשל) או ASP ואחרות – בסופו של דבר מייצרות עמודי HTML הנגישים לסריקה של גוגל.
 מקור וקרדיט :
האתר של דניאל זריהן
040

מנוע חיפוש בינלאומי לפודקאסטים
אחרי החיפוש ניתן לשמור פודקאסטים להאזנה מאוחרת יותר שלכם , אפשר להוסיף תיוגים והערות בעברית

הערת  הנסיין : מצאתי הרבה פודקאסטים מעניינים גם במוסיקה וגם בהיסטוריה

מצאתי כמה קטעים מוסיקליים של ג'אז משנות ה40 רק דרך מנוע חיפוש זה ובאיכות מוסיקלית מעולה !! (הם מלקטים קטעים מוסיקליים מאלפי תחנות רדיו ברחבי העולם) .

מקור וקרדיט :קטלוגים וספריות

041

חיפוש מאוחד ב71,000 ספריות ברחבי העולם

WorldCat  הנו קטלוג מאוחד המפרט את אוספיהן של 71,000 ספריות ב-112 מדינות, אשר שייכות לאגודה המשותפת (Online Computer Library Center, OCLC) 

מאגר זה מאפשר לאתר פריטים הנמצאים בספריות ברחבי העולם, ולבצע השאלות בין-ספרייתיות

WorldCat   הוא אבן הרוזטה של חפשני המידע - הקטלוג המקיף של הספריות ומאגרי המידע, שמאפשר לפענח את כל צורות החיפוש ולאתר כל פריט מידע מחקרי בעולם. כמעט.

בקטלוג המאוחד הזה מופיעים כל הספרים, המאמרים והפריטים האחרים העומדים לרשות הציבור בלמעלה מ-70 אלף ספריות בעולם (ליתר דיוק, ב-112 ארצות) והוא מתעדכן ללא הרף, כך שבהחלט יתכן שמאז התחלתם לקרוא את הפסקה הזו, נוספו לו מיליוני ספרים, תקליטורים וכתבי עת.

בקטלוג העצום הזה ניתן לחפש פרסומים אבל גם מחברים - ובקליק אחד לקבל, למשל, נתונים על כל פריט שנכתב על ידי מחבר כלשהו, בכל ספרייה בעולם, ולאגף הזה בספריה הם קוראים "רשת הזהויות".  מעבר לנתונים הללו, עיון, השאלה, העתקה וכל שימוש אחר בפריטים נקבע על פי כלליה של כל ספריה בנפרדההסברים כאן

כשהצצנו לשם היום, הספריות הפופולריות ביותר היו של אוניברסיטת וושינגטון, קורנל, מקגיל וברקלי, ומונחי החיפוש הנפוצים היו ניסוחים אקדמיים מוזרים וממוקדים שאנחנו לא מעזים לשחזר כאן. אבל אם תכנסו ותקליקו, תראו בעצמכם


הערת הנסיין : ממליץ במיוחד להשתמש במנוע החיפוש המתקדם של WORLDCAT


התפתחות צמתי מידע חדשים לחיפוש בקטלוגים של ספריות
042​ Library Hub Discover הוא שירות חדש שמאפשר חיפוש בקטלוגים של ספריות לאומיות, ספריות אקדמיות וספריות מיוחדות בבריטניה .
 על פי מה שמצוין באתר השירות כולל  נכון ליוני 2019,  39,719,364 רשומות שנוצרו מ-  93,106,579 רשומות שתרמו 110 מוסדות . המטרה היא לכלול את כול הספריות האקדמיות שיבחרו להשתתף, ולהגדיל  את מספר ספריות המחקר המיוחדות  באופן ששירות זה   יספק תמונה כוללת יותר על החומר האקדמי והמחקרי בבריטניה מזו שמצויה היום ב Copac – או ב-. SUNCAT
המנשק הקיים הוא ראשוני,  ביוני 2019 הושק גם מנשק חיפוש מתקדם עם מגוון אופציות לסינון , על פי מה שמצוין במידע על האתר  בעתיד מתוכנן להוסיף אופציות חיפוש נוספות ופילטרים נוספים לעידון תוצאות החיפוש. 


תוצאות החיפוש כוללות מידע קטלוגי, אם הספרייה כוללת קישור לטקסט המלא הוא יצוין ברשומה המוצגת, ובעתיד הוא יהיה לחיץ. חלק מהקישורים יהיו לחומרים חופשים ואחרים למקורות למנויים בלבד.  בשלב הפיילוט של השירות אין אפשרות להוריד רשומות, תתווסף  אפשרות בעתיד להוריד רשומות לתוכנות ביבליוגרפיות . הורדת רשומות   MARC  אפשרית לחברים בthe Library Hub Cataloguing service ו-  Jisc  .

המידע בקטלוג מאוחד זה יופיע גם במנועי חיפוש.בלוגים

043

וורדפרס קונה את פלטפורמת הבלוגים טאמבלר

חברת האם של וורדפרסאוטומטיק, עומדת לרכוש את Tumblr – פלטפורמת הבלוגים הגדולה ביותר בארצות הברית. מנכ"ל חברת אוטומטיק אמר לוול סטריט ג'ורנל שזו תהיה הרכישה הגדולה ביותר שלהם, הן במחיר והן בכוח האדם שיתווסף לחברה. סכום העסקה לא נחשף.

טאמבלר נרכשה על ידי יאהו ב-2013 בסכום של 1.1 מיליארד דולר, במטרה להגדיל את קהל משתמשיה ב-50 אחוזים. ארבע שנים לאחר מכן, חברת ורייזון קנתה את טאמבלר ב-2017; וכעת – שנתיים לאחר מכן – שוב נמכרת הפלטפורמה לגורם שלישי.
הערת הנסיין :טאמבלר כרשת לכתיבת בלוגים היא טובה וידידותית בעיקר לבלוגים ויזואליים ואכן מזה 6 שנים אני מפרסם שם בלוג ויזואלי בינלאומי בעיקר בנושאי ציור ואמנות , קל מאוד לנהל את הבלוג ויש לי כמה אלפי עוקבים .
הנחת העבודה היא שהרכישה ע"י חברת אוטומאטיק תייעל מאוד את יכולות ניהול הבלוגים של טאמבלרים כי מדובר בחברה המפתחת את וורדפרס כבר מעל 14 שנה .  נראה שהבלוגים לא ייעלמו בעתיד הקרוב , להפך הם יחזרו להיות נפוצים.מקור וקרדיט לדיווח:פלטפורמות מקוונות בחינוך

044

ויקיקידס – אנציקלופדיה מקוונת שהערכים שלה נכתבים על ידי ילדים לשימושם של ילדים.

ויקיקידס הוא אתר אינטרנט הנכתב על ידי ילדים, עבור ילדים אחרים. האתר מאפשר לגולשים לקרוא, לכתוב ולשנות את התוכן.

הפלטפורמה מהווה מאגר ידע עבור ילדים ומזמנת מקום לשיפור יכולת ההבעה בכתב של תלמידי בית הספר היסודי.


המערכת פותחה על ידי אלה שגיא & איתי שגיא – ליצירת קשר045

חידושים בפורטל אדיופדיה 2019

החידוש העיקרי השנה באדיופדיה הוא האפשרות  ליצור 'ספריה דיגיטלית לקהילה ברמת הארגון (קהילה, מועצה, בית ספר, שכבה או כל קבוצה אחרת(.

ניתן להקים דף 'מוסד' אשר יש לו את כל מה שיש ליוצר עצמאי ובנוסף:
אפשרות לנהל קשר עם קהילה של יוצרים \ משתמשים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...