חפש בבלוג זה

יום שבת, 6 באוגוסט 2011

איתור עובדות ונתונים: לילד מלאו שנתיים אבל הוא למעשה כבר בן 25


לפני שנתיים, כשעמד לצאת וולפראם אלפא - מנוע החיפוש לתשובות עובדתיות - גוגל היתה מודאגת. אבל תוך זמן קצר התברר כי מדובר על סוג אחר של חיפוש וגוגל נשמה לרווחה. עתה מנוע החישוב וולפראם אלפא כבר בן שנתיים והוא עדיין בועט, גם אם לא לכיוון של גוגל. 
כן, וולפראם אלפא יודע היום לומר לך איזה מטוס חלף זה עתה מעל הראש שלך, אבל הוא לא הצליח להפוך למתחרה רציני. הוא מנוע חיפוש לגיקים, וספק אם הוא ברירת המחדל של מישהו כמנוע החיפוש. אבל הוא עדיין כאן, וצוות הפיתוח שלו גדל, וגם זה משהו, בהתחשב בנסיבות. 

כיום כבר עובדים בוולפארם אלפא כבר 200 מהנדסי תוכנה ומדעני מחשב , ובראשם ברק ברקוביץ (Barak Berkowitz) שמוביל אותם להישגים מחודש לחודש. 

 גוגל ניסתה להציב מתחרה, מנוע חיפוש לבסיסי נתונים ממשלתיים, אבל הנסיון גווע בקול ענות חלושה. מיליוני אנשים מבקרים בוולפראם מדי יום, חלק ניכר מהם תלמידים שצריכים תשובות מהירות לשאלות, בעיקר שאלות מתמטיות. השאלה היא אם הגולשים האלה יחזרו כשהם יתבגרו: בוולפראם אומרים שזהו ניצול חלקי בלבד של יכולות האתר, ושהוא מסוגל להרבה יותר. הם גם אומרים שהם רווחיים, אם כי לא יותר מדי.
 האתר של Wolframalpha.com (וולפראם אלפא) מבקש להגדיר עצמו לא כמנוע חיפוש, אלא כמנוע לחישוב מידע (Engine Computational Knowledge), ואילו עבורנו מדובר בסופו של דבר באפשרות לחיפוש ולקבלת תוצאות. האתר מאפשר לכם לחפש תשובות לשאלות שאתם מציבים לו, ואת השאלות אפשר לנסח בחופשיות והמנוע הדינמי של החברה מסיק מהן את המידע המלא שאתם מחפשים. 
 
אפשר לשאול כל שאלה, החל מ"מהו הרווח הנקי של חברת אפל מאז 2005?" ועד "מהי בירת ניגריה?". כמובן, המנוע לא יסתפק בתשובות קצרות, אלא ייתן לכם נתונים נוספים ומקיפים בכל נושא. אגב, וולפראם מצויד בחוש הומור בריא; נסו למשל לחפש את השאלה "what do women want?" (מה נשים רוצות?).

לפי פרסומי החברה, המידע המופיע באתר נשאב ממומחים בכל תחום, כך שהתשובות שתמצאו אמורות להיות מדויקות יחסית לחיפוש סטנדרטי אחר ברשת. 
אופן השימוש
משתמשים יכולים לשלוח שאילתה (כיום באנגלית בלבד) דרך תיבת החיפוש. וולפרם אלפא מחשב את התשובה, יחד עם ויזואליזצייה נלווית על ידי שימוש בבסיס ידע שאגור בצורה מבנית בשרתי האתר. בכך וולפרם אלפא שונה ממנועי חיפוש סמנטיים, שאוגרים מספר רב של תוצאות חיפוש ובזמן שאילתה מנסים לאחזר את התוצאות לפי סדר רלוונטיות. "וולפראם" נשענת על הקוד של המערכת Mathematica, שגם אותה בנה וולפראם, והיא שוכנת כעת על כ-10,000 מחשבים.

לשאילתה "מה מספר משתמשי האינטרנט באירופה", "וולפראם" לא רק הציג תשובה מדויקת, אלא גם פילח את מדינות אירופה על פי מספר המשתמשים שבהן.
אפשר גם להריץ שאילתא בוופראם אלפא על מנת לערוך השוואה בין שתי חברות תעופה בארה"ב ולראות מה ה הגורמים לאיחורים בחברה אחת בהשוואה לחברת התעופה השניה  (causes of delay of US Airways vs American Airlines  ).

 מדוע הוא בן 25 כאשר פורמאלית הוכרז וולפראם אלפא רק לפני שנתיים ?
 נכון כי פורמאלית מנוע החישוב וולפראם אלפא הוא בן שנתיים , אך בראיון שנערך עמו בשנת 2011 בסביר המדען ד"ר סטיבן וולפראם סטיבן , כי היו כבר עובד 25 שנים על בסיס הידע החישובי Mathematica  כבר 25 שנים.
באותו ראיון טען המדען  סטיבן וולפראם כי התעבורה לאתר של וולפראם אלפא הולכת וגדלה מיום ליום ומגיעה למיליוני כניסות לשבוע אשר במהלכם נשאלות עשרות אלפי שאילתות ע"י סטודנטים, תלמידי תיכון וגם מומחים מרחבי העולם.
נכון לשנת 2011 המדען הבריטי סטיפן וולפראם הוא בן 51 אשר פרסם את המאמר המתמטי הראשון שלו בהיותו תלמיד בן 14 בביה"ס הפרטי היוקרתי איטון. בגיל 20 הוא כבר קיבל דוקטורט בפיסיקה ובגיל 22 הוא היה האדם הצעיר ביותר בעולם אשר קיבל את הפרס המדעי מקארתור  (MacArthur "genius" award ) . בגיל 25 הוא כבר התמנה לחוקר בכיר במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון בארה"ב  (Institute for Advanced Study at Princeton). שם החל לעסוק בתיכנות במקביל להתמחותו בבסיסי נתונים.  

                                            בתמונה : ד"ר סטפן וולפראם, 2011
שיתוף פעולה עם מנוע החיפוש בינג 
 וולפראם אלפא, שפותח על ידי המדען סטיבן וולפראם, הושק כשבועיים לפני בינג. בשונה מרוב מנועי חיפוש הקיימים באינטרנט הוא אינו מציג רשימת לינקים כתשובה לשאילתות, אלא משיב להן באופן מפורט ומנומק על בסיס מידע שהוא אוסף, עורך ומנתח בעצמו. כך, למשל, שאילתה העוסקת בשווי השוק של יצרניות השבבים אינטל ו-AMD תציג את שווי השוק העדכני של שתי החברות, גרף היסטורי עם נקודות שיא ושפל, והשוואה לחברות אחרות.  
בפוסטים שפורסמו בבלוגים הרשמיים של בינג ושל וולפראם אלפא נמסר שבמסגרת שיתוף הפעולה בין החברות יזכה בינג לגישה לעשרות אלפי האלגוריתמים וטריליוני פיסות המידע המופיעים בוולפראם אלפא, וישלב אותם בתוצאות החיפוש שהוא מציג.
מדובר במכה לא קלה בעבור גוגל, שבחצי שנה האחרונה נאלצת להתמודד עם תחרות הולכת וגוברת בתחום החיפוש, שבעבר היא שלטה בו ללא עוררין.

יישומים ניידים
אחד הכיוונים החדשנייים של צוות הפיתוח בוולפראם אלפא הוא פיתוח אפליקציות למכשירים ניידים היכולים להתחבר לבסיס הנתונים החישובי שלהם ולבצע במהירות  את החישובים ועיבודי המידעול  העבירם למכשיר הנייד. כך לדוגמא, האפליקציה מתחברת למנוע הידע הממוחשב של וולפראם ומאפשרת לבצע חישובים ואיתור מידע מסוגים שונים: המרות מטבע, חישובי הלוואות, פיזיקה, חומרים כימיים, בעיות מתמטיות, מדינות, שמות, מניות ועוד המון דברים. "בהזנת הקלט שלכם האפליקציה תקפיץ אתכם לאתר, שם תקבלו את תשובתכם. אפליקציה נוספת שפותחה עבור מיליוני תיירים נקראת" Wolfram Travel Assistant App
מקורות המידע

Stephen Wolfram: Can he topple Google?אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...