חפש בבלוג זה

יום שני, 1 באפריל 2013

איתור כיווני מחקר עדכניים – מבחר משאבי מידע                      
אנשי אקדמיה וחוקרים הנדרשים היום להתעדכן בתחומי המחקר או המומחיות שלהם יודעים כי המשימה הזו היא מבחינתם, כמעט בלתי אפשרית .

יש כל כך הרבה מקורות מידע חדשים כל יום וההיקף של המידע הולך ומתעצם משעה לשעה. הסקירה הנוכחית יש בה כדי להציע כמה קווי מיתאר יעילים למעקב אחר התפתחויות בתחומי המחקר והמקצוע. 
  •   שירותי המידע המוצעים בסקירה הם ברובם מקורות מידע חופשיים באינטרנט , אך אל נשכח כי קיימים גם מהצד שני של "הר המידע"  מאגרי מידע רבים בתשלום , אשר , בדרך כלל,  הספריות האקדמיות ומרכזי המידע מנויים עליהם. 


  • עם זאת, לחוקרים ולאנשי אקדמיה ( ובוודאי גם למידענים ) הסקירה הזו יכולה להיות מפת-ידע מועילה לניווט בים המידע . בין ההמלצות לשירותי מידע בסקירה ניתן למנות את : 


 Google Scholar, במיוחד כדאי לשים לב לחיפוש המתקדם בגוגל סקולר . 


 מערכת ניהול הרפרנס Mendeley היא משאב מידע חדש יחסית אשר ערכו לאנשי אקדמיה ולחוקרים הוא  רב ומועיל . יש כאן מצבור אדיר של מיליוני רפרנס למחקרים שהופקו  ( כריית מידע) מתוך מאות אלפי רשומות מידע שגיבשו חברי הרשת של Mendeley

 

 
 
עוד על רשת  Mendeley בסקירה בעברית בקישור כאן
 
  •  מדענים וחוקרים בתחומי המדעים יעדיפו אולי את ResearchGate, אליה מחוברים מעל 2 וחצי מיליון מדענים ברחבי העולם. 
  •   במאגרי  ResearchGate  יש מעל 45 מיליון פריטים ביבליוגראפיים במדע וברפואה  שחלקם נשאבו ממאגרי PubMed, IEEE


עם זאת, מציינת כותבת הסקירה כי החיפוש המתקדם של רשת ResearchGate מוגבל יחסית מבחינת אפשרויות סינון ועידון הממצאים. 


  •     מרכז המידע DRIVER הוא מרכז משאבים דיגיטאלי כלל-אירופאי השואב מידע מחקרי ממאגרים אירופאיים . יש לו  כרגע מעל 8 מיליון פריטים ביבליוגראפיים שנשאבו ממאגרים דיגיטליים אירופאיים שונים במדינות אירופה. 

  מערכת החיפוש המתקדם במאגר (The Advanced Search  ) יעילה מאד ומאפשר סינון  ועידון (צמצום-מיקוד) הממצאים שנמצאו בחתכים שונים של זמן ומילות מתפתח. 


  •   מרכז המידע JournalTOCs  מרכז בשיטתיות דפי תוכן של כתבי עת מדעיים ומאפשר גם לחוקרים וגם למידענים לעקוב אחר מאמרים שפטים ומחקרים חדשים בכתבי העת המדעיים . 


שירות דומה לגבי מעקב אחר מאמרים חדשים בכתבי עת חדשים הוא CiteULike, אם כי ההיקף שלו אינו  גדול במיוחד . משאבי מידע נוספים שלא הוזכרו עדיין בסקירה המקורית: 


לחוקרים ואנשי אקדמיה בתחומי מדעי החברה  ( כולל חינוך)  • למאגר המידע המחקרי החופשי  (עדיין, אבל לאמריקאיים יש כבר תוכניות להפוך אותו לשירות מידע בתשלום) בתחומי החינוך של ERIC  . 
 


  מאגר MERLOT  בתחומי החינוך והחינוך המתוקשב 


 

  למדענים, אנשי אקדמיה וחוקרים בתחומי המדעים:

 עוד משאב מידע  מועיל מאד לקהילת החוקרים והמדענים בתחומי המדעים הוא WorldWideScience.org.
 
גם בפורטל זה יש מנגנון יעיל של חיפוש מתקדם לסינון ועידון ממצאי החיפוש.

 מרכז המידע לתחומי המדעים , שהקים הממשל הפדראלי בארה"ב לפני כמה שנים , הוא משאב מידע חופשי שכדאי מאד להשתמש בו על מנת לעקוב אחר התפתחויות בתחומי המדעים .
 
 

לחוקרים ומדענים בתחומי מדעי המחשב

CiteSeerX

עוד משאב מידע יעיל  הוא מנוע החיפוש הייעודי CiteSeerX


מקור וקרדיט :
תודה לטרה קלישין על הלינק לסקירה.

ראה גם : 
 תוספות והמלצות נוספות למאגרי מידע חופשיים נוספים ( בעלי ערך מחקרי) יתקבלו בברכה.   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...