חפש בבלוג זה

יום שבת, 11 במאי 2013

מחט בערימת שחת – חיפוש מידע ברשתות חברתיותסדרת תמונת הידע המידעני                                             

בניגוד למה שאנו חושבים יש להבין כי מנועי החיפוש הכלליים כגון גוגל ובינג (מנוע החיפוש של מיקרוסופט) לא תמיד מתייחסים בצורה שיטתית לאזכורים ברשתות חברתיות. לכן , הרצאתה המרתקת של המידענית יהודית ( ג'ודי) קורן ביום העיון "ארגז הכלים למידען" בכינוס מידע 2013 במלון הילטון בתל אביב מאירה תחום חשוב בענף איחזור המידע והוא חיפוש מידע ברשתות חברתיות . 

כאשר מדברים על רשתות אנו , כמובן , מדברים על פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות דומות. אבל  בישראל, לצערנו , השימוש בטוויטר שולי בהשוואה לפייסבוק. עם זאת , כל מי שנזקק בחו"ל למידע מקצועי יותר מעדיף באופן מובהק את טוויטר על פני הפייסבוק.  

בעקבות כל כך הרבה תעבורה בטוויטר של גורמים מקצועיים, רשת טוויטר נעשית יותר שימושית ויעילה מהעבר. מידענים בעולם וגם בישראל מעדיפים לאתר מידע מקצועי לצרכי מודיעין עסקי ומודיעין תחרותי באמצעות כלי החיפוש הדולים מידע מטוויטר

בהרצאתה המרתקת סקרה ג'ודי קורן את ההבדלים השונים בין מנועי החיפוש הייעודים והמתקדמים לחיפוש ברשתות חברתיות בכלל ובטוויטר בפרט.

ההמלצה הראשונה בסקירה היא מנוע החיפוש TOPSY

TOPSY  הוא מנוע חיפוש שמדרג את התוצאות  לפי מידת העיסוק בקישור מסוים. מידת העיסוק נמדדת לפי מספר ה-tweets  הציבוריים שהזכירו את האתר. המנוע מתמקד במדיה החברתית החדשה , ובדכים שבהן אנשים חלוקים מידע  היום. הוא מחפש במדיה שמנועי החיפוש הכלליים לא מתייחסים אליה, נכון להיום, ומדרג את התוצאות לפי אלגוריתם משלו. מנוע זה מחפש מידע ברשת מזווית שונה לחלויטן מזו של מנועי החיפוש הכלליים ולכן מאחזר תוצאות אחרות. 

מנוע חיפוש זה מספק תוצאות רק מרשתות חברתיות כמו טוויטר, פייסבוק, ודומיהם וגם מבלוגים.
התוצאות המתקבלות הם עדכניות ביותר ויכולות לספק מבט מעניין על הנעשה בתחום הרשתות החברתיות והבאזים הקיימים. הדירוג של התוצאות נקבע בין היתר על פי הפופולריות של המידע בקרב הקוראים, כלומר, במידה ויש "טוויט" שקיבל 200 ציוצים ואחר קיבל 190, אז  זה שקיבל 200 יופיע ראשון.הערכת התוצאות במנוע חיפוש זה מתבססת  על מספר הציטוטים של כל אחד מהקישורים, כלומר כמה אנשים הזכירו את הקישור לאתר מסוים, על התיאור של הקישורים ועל פי השפעתו של כל אחד מהאנשים שציטטו כל אחד מהקישורים.

באופן זה, אפשר לומר ש Topsy- מאתר מידע רלוונטי ומעניין שאנשים מדברים עליו, כלומר מסתמך על השיח החברתי בווב תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות ובבסיס נתונים שמושתת באופן בלעדי על השיחות המתנהלות בקהיליית twitter מכאן גם הייחוד בתוצאות שלו.
כך לדוגמא,  השתמשתי ב http://topsy.com על מנת לגלות ולזהות את המגמות העיקריות המובילות  בכינוס ISTE  האחרון ביוני 2012 וכך גיליתי את חשיבות הE-FFOLIO

המלצה שניה מתוך הסקירה של ג'ודי קורן  הוא אתר TWELLOW  - הוא "דפי הזהב" של עולם הטוויטר. מומלץ לחפש כאן עפ"י קטוגריה במדריך . המדריך הממויין  של TWEELON  מציג את מיון "הציוצים" עפ"י קטגוריות. יש רשימת  TWELLON  למומחים הכותבים בטוויטר.  מנוע חיפוש זה מאפשר למצוא אנשים למעקב עם תחומי עניין משותפים. ההמלצה השלישית מתוך הסקירה המועילה של ג'ודי קורן נוגעת הוא מנוע החיפוש SNAPIRD , כאן לא צריך לבחור ולהציב פקודות לוגיות כמו במנועי חיפוש אחרים הנסקרים בסקירה כי קיים טופס חיפוש תבניתי . זהו מקור מידע  יעיל ביותר לשאלה מה אמר אדם מסויים או מומחה מסויים על נושא מסויים.ההמלצה הרביעית מתוך הסקירה המועילה של ג'ודי קורן הוא מנוע החיפוש WEFOLLOW  , מדובר על מדריך לפי תחומי התעניינות שהם הגדירו. הוא מאחד מידע מהרשתות החברתיות הגדולות טוויטר, אינסטגראם , פייסבוק ועוד.
האתר מחולק לפי תגיות ובין התגיות המובילות תוכל למצוא חדשות , סלברטי , טלוויזיה ועוד…
האתר כל הזמן מתעדכן בעזרת הגולשים, כל משתמש
Twitter יכול להוסיף את עצמו לאתר.


 ההמלצה החמישית של ג'ודי קורן מתייחסת לחיפוש במנגנון החיפוש המתקדם של טוויטר עצמו . מנגנון זה מאפשר טופס חיפוש תבניתי בו ניתן להציב אופראטורים לוגיים לעידון החיפוש .המלצות נוספות של  מידענים בעולם 

מעבר לסקירה של ג'ודי קורן ליקטנו כמה  המלצות של מומחים נוספים בעולם : המידען הבריטי פיל  בראדלי ממליץ על מנוע החיפוש Social Searcher. מדובר מנוע חיפוש חדשני לחיפוש ברשתות חברתיות . מתוחכם ויעיל . אפשר למקד וסנן מראש סוגי  חיפוש עפ"י לוגיקה בוליאנית ( אופראטורים בוליאניים המאפשרים צמצום או הרחבה של מילות החיפוש ) .


 
Resultly
 
מערכת מתוקשבת חדשנית למעקב בזמן אמיתי אחר מידע חדש ברשתות באינטרנט

 מקורות מידע נוספים לנושא :תגובה 1:

  1. הי עמי, כרגיל כל המידע כאן תורם תרומה רבה, ממליצה להגדיר שהקישורים השונים ייפתחו בדף חדש בכדי לא לאבד את הבלוג שלך שחשיבותו רבה, במהלך הגלישה...
    בידידות,
    גלית (:

    השבמחק

השוואה מידענית בין יישומי AI: ג'ימיני של גוגל מול ChatGPT מול Copilot AI

  ההשוואה שערכתי בין היישומים הבאים ChatGPT Vs Gemini Vs Copilot AI נעשתה באופן מעשי לצורך יצירת תוכן באתרי האינטרנט שאני כותב ועורך בהם סק...