חפש בבלוג זה

יום ראשון, 30 באפריל 2023

רשתות חברתיות מבוזרות באינטרנט : התנסות עם רשת מסטודון במשך חצי שנה

 


 רקע

הרשת החברתית הלוהטת של הרגע, בכל הנוגע לקליטת פליטי טוויטר לפחות, היא Mastodon.   בניגוד לאינסטגרם  ופייסבוק הרשת, הזו לא נמצאת בשליטה של חברה מסחרית, והשימוש בה חינמי ונטול פרסומות.

הרשת הוקמה ב-2016 על ידי איגון רוצ'קו, ממומנת באמצעות גיוס המונים וכללה עד לאחרונה כמה מאות אלפי משתמשים, רובם אירופאים. אלא שבשבוע האחרון חווה הרשת צמיחה משמעותית: רוצ'קו סיפר בעצמו השבוע כי הרשת ראתה יותר מ-230 אלף משתמשים חדשים מאז 27 באוקטובר, יממה לאחר שאילון מאסק צעד למשרדי טוויטר עם כיור ושינה את שם המשתמש שלו ל"צ'יף טוויט" בצעד שעורר פניקה בקרב לא מעט משתמשים (מקור,  איתן לשם)

טוויטר היא רשת מרכזית, מסטודון היא רשת מבוזרת, רשת של רשתות. כל אדם, קהילה או תאגיד יכולים להקים רשת מסטודון, לקבוע את כללי ההתנהלות ברשת הספציפית שהקימו ולהזמין חברות וחברים להצטרף. רשתות מסטודון מאפשרות למשתמשים לעקוב אחר ולתקשר עם משתמשים ברשתות מסטודון אחרות, אבל כללי ההתנהלות (מה אסור לפרסם, למי מותר להצטרף, האם זו רשת פרטית או שמחוברת למולטי-וורס המסטודוני) הם ספציפיים לכל רשת מסטודונית ונקבעים על ידי מי שמפעיל ומתחזק אותה, מה שנעשה באופן גורף בהתנדבות. ההוצאות הנדרשות להקמה ותחזוקה שוטפת של כל רשת בנפרד מכוסות ע"פ רוב על ידי תרומות או פרויקטי מימון המון קהילתיים.

בעוד חוויית המשתמש הבסיסית של מסטודון נראית תחילה כמו חיקוי ישיר של טוויטר, ההבדלים הדקים יכולים להתגלות כמשמעותיים למדי. החשוב ביותר הוא טבעה של הרשת – בעוד טוויטר היא רשת ריכוזית ואחידה המנוהלת בידי תאגיד אמריקאי אחד שמחזיק בסמכות על כל הרשת, מסטודון היא רשת מבוזרת. אף גורם, גם לא רוכקו, לא יכול להחליט שום דבר באופן גורף עבור כל הרשת. כל שרת יכול לבחור לאמץ או לדחות כל פיסת טכנולוגיה וכל כלל קהילתי של צוות מסטודון.

ניהול הקהילות במסטודון נעשה על בסיס קהילתי. פייסבוק וטוויטר מחליטות באופן שרירותי למדי להרחיק או להחזיר משתמשים, כביכול על בסיס חוקי השימוש באתר. בפועל החסימות בפייסבוק כנראה מתבצעות בעיקר באופן אוטומטי על בסיס בינה מלאכותית קלוקלת ומספר הדיווחים המתקבלים, ובטוויטר נראה שהכללים נאכפים רק כאשר מופעל לחץ על החברה בידי גורמים כאלו ואחרים. במסטודון, אפשר להשתיק או לגרש משתמש משרת יחיד, אבל אין דרך למנוע ממנו להירשם דרך שרת אחר. אם מתבצעת חסימה שרירותית, האחראים לכך הם מנהלי השרת, ואפשר ליידע על כך את כל הרשת בקלות.

כל שרת מסטודון מקיים קהילה משלו עם חוקים משלה בתוך הרשת הרחבה יותר.

כדי למנוע מצב בו מתקיים "מערב פרוע" של שרתים חסרי-חוקים שהמשתמשים בהם חופשיים לתקוף משתמשים אחרים ברחבי הרשת הפדרטיבית, מנהלי שרתים יכולים לחסום שרת אחר בשלמותו, ומנהלי שרתים אחראיים מתקשרים ביניהם ברציפות כדי להתעדכן על פעילות פוגענית כדי לחסום את השרתים המסוכנים מבעוד מועד.

מקור

כל אחד יכול להוריד, לשנות ולהתקין את Mastodon בשרת שלו - בנוסף, למפתחי הפלטפורמה אין זכויות היוצרים.

 


חסרון של הרשתות החברתיות המבוזרות  כגון מסטודון היא הDATA המצטבר על תחומי העניין שלנו  בעוד הרשתות החברתיות הקיימות כגון פייסבוק וטוויטר כבר 15 שנה אוספות מידע שיטתי על תחומי העניין שלנו , הרי במסטודון אין לכם פרופיל התעניינות מצטבר .

 

הממשק של מסטודון מזכיר מעט את טוויטר. המשתמש מוגבל ל-500 תווים בפוסט, המכונה ברשת 'חצרוץ' (toot). המשתמשים יכולים גם להגיב לחצרוצים ו'להדהד' אותם (boost). השרתים השונים מאפשרים מידות שונות של הגדרות פרטיות, שעל פי רוב נחלקות להודעות פרטיות, הודעות לעוקבים בלבד, הודעות המופיעות בפיד הציבורי, וכאלו שאינן פרטיות - אך אינן עולות לפיד הציבורי. התוכנה נקראת על שם דמוי הפיל הפרה-היסטורי מסטודון, והקמע שלה הוא מסטודון חום או אפור שלעיתים מחזיק בסמארטפון או טאבלט.

 

 תובנות מההתנסות שלי בשרת המבוזר Mastodon.world

 

https://mastodon.world/home

@salantami 

 


תהליך ההצטרפות  לא פשוט ולא אינטואיטיבי , וקשה לדעת אם בחרת בשרת המבוזר הנכון .

 

1.    כלים דיגיטליים לניהול מידע : מעטפת כלים דיגיטליים מעולה !! לניהול פריטי המידע ולשמירה שלהם כאוספים דיגיטליים. אפשר לייצור רשימות איסוף (  lists )  כמו בטוויטר.

2.    יש מנגנון יעיל לניהול סימניות של מקורות מידע .

3.     מנוע החיפוש הפנימי יעיל , אבל האלגוריתם של Mastodon לשיתוף ולהפצה לא בהכרח יעיל , למעשה אתה הופך להיות אי בודד  באוקיאנוס של מידע , כאשר לכל אי יש  אלגוריתם משלו וגם כללי הפצת מידע משלו . 

4.   אחרי  חצי שנה מספר העוקבים שלי נמוך מאד אבל  בכל זאת , הצלחתי לאתר ולמצוא כמה גורמי מידע בינלאומיים מעניינים מבחינה מקצועית .  אין כאן פטפוטים או הגיגים או קידום עצמי , רק מידע מקצועי , וזה עדיף על פני טוויטר.

5.   אין הסחות דעת , אין פרסומות,  וזה יתרון !!

6.    אני ממשיך להשתמש ברשת Mastodon , מקווה שיותר גורמי מידע ומקורות מידע בינלאומיים יצטרפו בעתיד.  כרגע המצב לא מזהיר, אבל צריך סבלנות ( כל יום מצטרפים עוד ועוד...  ).

 

לסיכום , יתרונות השימוש ברשת מסטודון

ברשת מסטודון זה יותר חשיפה למידע מקצועי מאשר לשמוע מה יש לסלבריטאים, עיתונאים או פוליטיקאים לומר. אולי תמצא את הפרופסור או החוקר או איש המקצוע המועיל ולא תיחשף כל הזמן לפוסטים שוליים של סלבריטאים או "צייצנים"  שמחפשים תשומת לב. .

 

לסיכום , מהם החסרונות של Mastodon בהשוואה לטוויטר?

בסיס המשתמשים של Mastodon הוא מצומצם לעומת בסיס המשתמשים של טוויטר . רשת Mastodon גם הרבה פחות אינטואיטיבית לניווט, מכיוון שהוא לא תוכננה עבור קהל עולמי עצום כמו טוויטר. זה עשוי להשתנות עם הזמן כאשר מפתחים נוספים יצטרפו לפרויקט בעקבות ההשתלטות של מאסק על טוויטר.


פרקי הדרכה https://www.youtube.com/watch?v=ZraTMak34yw


 
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...