חפש בבלוג זה

יום רביעי, 22 במאי 2019

לקט מס' 2 : מידענות , מנועי חיפוש, ניהול תוכן דיגיטלי וכלים מקוונים ( 22 במאי 2019)

בפתח הגליון :

אני ממשיך לעבוד כל שבוע על ליקוטי המידענות וניהול התוכן ועל החידושים או השיפורים בשירותי המידע השונים . לצורך כך אני עובר באופן שיטתי על מאות מקורות מידע ומנסה לדווח על "היהלומים" , למרות שלא כולם נוצצים במבט ראשון . כמו כן , אני משתדל להוסיף השלמות של קישורים לכל דיווח בלקט וזאת על מנת להבנות ולהקנות תמונת מידע משלימה ומלאה הנדרשת בכל נושא .
הדגש בלקט הנוכחי אינו אקדמי בהכרח אלא מעשי ויישומי לטובת המידענים ומנהלי התוכן בשטח . אני מקווה בעתיד להרחיב גם כיסוי להתפתחויות בתחומי המידענות וניהול התוכן בספרות האקדמית והמחקרית שגם אחריה אני עוקב עוד מהתקופה שלימדתי במחלקה ללימודי מידע באוניברסיטת בר אילן.
בשבוע הבא אני מחליף "מרפסת" . תוכלו לפגוש אותי משתזף במרפסת של מלון הילטון בזמן ההפסקות של כנס מידע 2019 במלון הילטון. ממליץ מאוד גם על המרפסת הזו של מלון הילטון הנמצאת בדיוק מאחורי התערוכה המקצועית של הכינוס המאורגן ע"י חברת טלדן .
להתראות שם ,
עמי סלנט , עורך הלקט

כנסים , מיפגשים מקצועיים והשתלמויות

10 כנס ותערוכה מקצועית  "מידע 2019 "  במלון הילטון תל אביב

ב27 למאי 2019 ייתקיים במלון הילטון תל אביב הכינוס השנתי החשוב ביותר של ענף המידענות וניהול התוכן בישראל לצד תערוכה מקצועית בינלאומית בתחומים הנ"ל . מיטב המומחים למידענות , ניהול תוכן , ניהול ידע , מנועי חיפוש מאגרי מידע ירצו באולמות הכינוס במלון הילטון ת"א ויציגו את ההתקדמות בתחומים המקצועיים . בשנה שעברה היו 3,000 משתתפים בכינוס מקיף זה והשנה צפויים להגיע עוד יותר .
שלושת  ימי העיון המומלצים על ידי הם :

ניפגש בכינוס במלון הילטון תל אביב בשבוע הבא ,

 מנועי חיפוש ומאגרי מידע

11 מנוע החיפוש Wolfram|Alpha חוגג השבוע 10 שנים לתחילת פעילותו ומגיע לו תשבוחות על השיפור המתמיד בחיפוש נתונים
וולפרַם אַלפַא הוא מנוע חיפוש חישובי, שפותח על ידי מעבדות וולפרם והושק במאי 2009. ייחודו הוא בביצוע שאילתות בשפה טבעית, בשילוב עם חישובים והחזיית מידע נרחבת. 
וולפרם אלפא מבוסס על תוכנת Mathematica ומאגרי מידע בתחומים כגון היסטוריה, מזג אוויר, נתונים מקרו-כלכליים, מוזיקה ועוד. הוא מאפשר גם ביצוע ניתוח נתונים אישי על סמך מידע בפייסבוק.
וולפרם אלפא נמצא בשימוש על ידי מנועי החיפוש Bing ו-DuckDuckGo ועל ידי מערכות בינה מלאכותית (כגון עוזרות אישיות דיגיטליות) של אפל, סמסונג ובלקברי
כן , אני יודע שתגידו אבל יש לנו את מנוע החיפוש של גוגל והוא עונה על רוב בקשות החיפוש שלנו , אבל לוולפרם אלפא יש ערך נוסף משמעותי : הוא מסייע לנו למצוא נתונים שמוצגים בתוצאות החיפוש לאחר חישוב מצטבר והשוואתי .
גוגל ניסתה להציב מתחרה, מנוע חיפוש לבסיסי נתונים ממשלתיים, אבל הנסיון גווע בקול ענות חלושה. מיליוני אנשים מבקרים בוולפראם מדי יום

 האתר של Wolframalpha.com (וולפראם אלפא) מבקש להגדיר עצמו לא כמנוע חיפוש, אלא כמנוע לחישוב מידע (
Engine Computational Knowledge), ואילו עבורנו מדובר בסופו של דבר באפשרות לחיפוש ולקבלת תוצאות. האתר מאפשר לכם לחפש תשובות לשאלות שאתם מציבים לו, ואת השאלות אפשר לנסח בחופשיות והמנוע הדינמי של החברה מסיק מהן את המידע המלא שאתם מחפשים. 

אפשר לשאול כל שאלה, החל מ"מהו הרווח הנקי של חברת אפל מאז 2014?" ועד  "אוכלוסיית ישראל לעומת אוכלוסיית הולנד" . כמובן, המנוע לא יסתפק בתשובות קצרות, אלא ייתן לכם נתונים נוספים ומקיפים בכל נושא.

לשאילתה "מה מספר משתמשי האינטרנט באירופה", "וולפראם" לא רק הציג תשובה מדויקת, אלא גם פילח את מדינות אירופה על פי מספר המשתמשים שבהן.

אפשר גם  לדוגמא להריץ שאילתא בוופראם אלפא על מנת לערוך השוואה בין שתי חברות תעופה בארה"ב ולראות מה ה הגורמים לאיחורים בחברה אחת בהשוואה לחברת התעופה השניה  (causes of delay of US Airways vs American Airlines  ).

נכון כי פורמאלית מנוע החישוב וולפראם אלפא הוא בן עשר , אך בראיון שנערך עמו בשנת 2011 בסביר המדען ד"ר סטיבן וולפראם סטיבן , כי הוא כבר עובד 25 שנים על בסיס הידע החישובי Mathematica  

 התעבורה לאתר של וולפראם אלפא הולכת וגדלה מיום ליום ומגיעה למיליוני כניסות לשבוע אשר במהלכם נשאלות עשרות אלפי שאילתות ע"י סטודנטים, תלמידי תיכון וגם מומחים מרחבי העולם.

על המייסד והמפתח הראשי :


סטיבן וולפרם (באנגלית: Stephen Wolfram; נולד ב-29 באוגוסט 1959 בלונדון) הוא מדען בריטי יהודי שנודע בעיקר בזכות עבודתו במדעי המחשב, במתמטיקה ובפיזיקה תאורטית.

ראו גם : מתי להשתמש בוולפארם אלפא

The Best Ways to Use Wolfram|Alpha in Real Life 
12 מנוע החיפוש BING  הולך ומשתפר

בכל נושא ובכל זירה בחיים יש תמיד למספר שניים מוטיבציה גבוהה מאד למרות שהוא יודע שקשה להשיג את מספר  1 ,  ומוטיבציה זו מביאה ערך נוסף שמספר 1 אין לו . זהו המקרה של מנוע החיפוש BING הממוקם ברשימת מנועי החיפוש אחרי גוגל . צוות הפיתוח של BING  כל הזמן משפרים את יכולות החיפוש להם ובשנה האחרונה הם שיפרו את מנגנון התשובות לשאלות והחיפוש הויזואלי .
אני עצמי משתמש לעתים בנוסף לגוגל גם בBING והוא מביא לי תועלת רבה באיתור חומרים ויזואליים שאין במנוע החיפוש של גוגל.. ראו גם :

מדוע עדיף לחפש חומרים ויזואליים באמצעות מנוע החיפוש BING ? | ...13 שיפורים במנוע החיפוש המתקדם של גוגל
עיקר השימושים במנוע החיפוש המתקדם של גוגל הוא בממשק הUI (ממשק משתמש) שהוא עתה מרווח יותר ופחות צפוף. הם גם הגדילו את סוגי הקבצים שניתן להגביל את החיפוש בהם.

מבחינתי זהו הממשק החיפוש האולטימטיבי וכל חיפוש בגוגל מתבסס על ממשק זה.

ראו גם :

חיפוש מתקדם בגוגל :טופס התבנית לחיפוש מתקדם | עמי סלנטכלים דיגיטליים וכלים פתוחים

14 יישום חדש לניהול מידע אישי של הניו יורק טיימס

עיתון "ניו יורק טיימס " מריץ מזה שנתיים ניסוי לבדיקת פלטפורמה אישית לניהול ידע והבניית ידע עבור הקוראים שלו ומשתמשים אחרים בעולם. עם תום הניסוי החליטו שם להפיץ חופשי את הפלטפורמה המועילה הזו המבוססת על גוגל-דוקס.
הפיתוח נעשה בשיתוף עם מומחי NiemanLab
   
אני ספקני לגבי מידת השימוש ביישום זה כי ביישום המוצלח יותר של מיקרוספט  Microsoft OneNote כמעט לא משתמשים ברחבי העולם
גם בכלי הנפוץ יותר Evernote יש ירידה בהיקף המשתמשים כי נדרשת התמדה של האדם/שמשתמש בניהול המידע וזו תכונה שמתפוגגת לאחר חודש אצל מרביתנו ( וגם אצלי ).
אני עצמי משתמש באופן נרחב ביישום הנקרא  GOOGLE KEEP
ראו גם :

כלים מתוקשבים לניהול מידע אישי : Google keep אחרי שנה | עמי סלנט

 אני משתמש לעתים גם ביישום חופשי הנקרא DIIGO

  השיפורים בחוויית המשתמש של תוכנת DIIGO לאצירת תכנים וניהול    תכנים


לסיכום הנושא ,ראו גם סקירה מאוד מועילה : What are the best cross-platform tools for personal knowledge management? לפני שבוע כתבתי  בבלוג שלי על היתרונות של "גוגל פוטו ", אז אם במקרה החמצתם אז הנ הקישור אל הפוסט. 

ראו גם :

6 Google Photos Alternatives to Use If You're Tired of Itרשתות חברתיות 

16 לקראת שינוי באלגוריתם ההפצה של פייסבוק

פייסבוק עורכת לאחרונה כמה ניסויים בשינוי האלגוריתם שלה באופן שתוכלו לראות יותר פוסטים של חברים קרובים , ולכן תידרשו לענות מה הוא מעגל החברים הקרוב שלכם ואז האלגוריתם יזכור את סדרי העדיפויות שלכם . אני כשלעצמי לא בטוח כי שינוי הגישה יועיל כי אנחנו בדרך כלל עוקבים אחרי "חברים" מעניינים ולא בהכרח חברים קרובים. יותר נכון נלומר כי אנו מחפשים בכלל פוסטים מעניינים ולא בהכרח אחרי "חברים" בפייסבוק . חברים אמיתיים (כביכול) קיימים במציאות ולא בהכרח בפייסבוק.

למאמר המלא באנגלית :  Facebook wants to know who your best friends are 

בשנה האחרונה אני עורך יחד עם עוד עמיתים ניסוי לגבי יעילות פייסבוק בהפצת תכנים מקצועיים והממצאים יתפרסמו בקרוב.

 17 רשתות חברתיות פעילות ובועטות מחוץ לפייסבוק
נכון שכולם נמצאים בפייסבוק , אבל בכל זאת קיימות ופעילות מעל 10 רשתות חברתיות ממוקדות תחומי דעת ועניין מחוץ לפייסבוק .
כך לדוגמא,  למעצבים ולגרפיקאים יש רשת חברתית פעילה משלהם הנקראת  Ello .


ראו גם :

רשתות חברתיות –מקצועיות למקום העבודה : השוואהזהו זה לשבוע , אם תרצו להוסיף דיווחים ועדכונים לניוזלטרים הבאים , אז ניתן לפנות אלי במסנג'ר של פייסבוק  ( קישור ) וכמובן , תקבלו קרדיט מלא על הדיווח וגם תפוח עץ
 תודה מראש 

עמי סלנט

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

השוואה מידענית בין יישומי AI: ג'ימיני של גוגל מול ChatGPT מול Copilot AI

  ההשוואה שערכתי בין היישומים הבאים ChatGPT Vs Gemini Vs Copilot AI נעשתה באופן מעשי לצורך יצירת תוכן באתרי האינטרנט שאני כותב ועורך בהם סק...