חפש בבלוג זה

יום חמישי, 7 בנובמבר 2019

לקט מס' 7 : מידענות , מנועי חיפוש, ניהול תוכן דיגיטלי וכלים מקוונים ( 6 בנובמבר 2019 )בפתח הגליון

הלקט המידעני השביעי נועד להקנות לכם תמונת מצב רחבה של תחומי המידענות , ניהול התוכן , מנועי החיפוש והספריות והוא מבוסס על איסוף, זיקוק ותימצות של מאות מקורות מידע אחריהם אני עוקב קבוע .
בפריטים החדשים בלקט השתדלתי להביא גם השלמות מידע בנושא  המדובר, "ראה גם".
כמו כן , השתדלתי להביא בלקט עדכונים מעולמות אחרים במידענות כגון כלי עזר להוראה מתוקשבת  

מאחל לכולם סוף שבוע שקט
עמי סלנט , עורך הלקט


כלי עזר


51

גוגל דרייב – כל מה שלא חשבתם שכדאי לכם לדעת


אצל רובינו בראש גוגל דרייב מתקשר בעיקר לאפשרות של שמירת קבצים בשרתים של גוגל ועריכת מסמכים פשוטים.
בפועל, השירות של גוגל דרייב מציע לנו הרבה יותר ויש לא מעט פונקציות חבויות ותכונות שלא כולם מכירים.

ראה גם :

למה עזבתי את אופיס לטובת Google Drive - זכריה לנדאו

 

 הדרכה: גוגל דרייב (גוגל דוקס) חלק א' | העלאת קבצים, ארגון הקבצים בתיקיות ושיתוף עם אחרים


ראה גם :

Top 6 Google Drive features you didn’t know about


ניהול עבודה שיתופית בגוגל דרייב ( ד"ר מירב אסף)
52

קיצור סרטוני  YouTube


 כלי מאפשר לחתוך את הסרטון מקצוותיו ולשלוח לתלמידים קישור לצפייה במקטע הספציפי שבחרתם.
53

  Pixabay Images תוסף  PPT & WORD & Slides

 Pixabay הוא מאגר המציע מגוון רחב של תמונות מותרות לשימוש חופשי (מבלי צורך לבקש אישור או לתת קרדיט לאמן – אפילו למטרות מסחריות)


מנועי חיפוש ושיטות חיפוש לאיתור מידע


54

חיפוש תמונה בגוגל ע"י שימוש בתמונה אחרת


"אומנם תמונה שווה אלף מילים, אך קשה לכם לתאר את התמונה שאתם מחפשים, תוכלו להשתמש באפשרות לחיפוש תמונה אחת באמצעות תמונה דומה שקיימת אצלכם.
כדי להתחיל בחיפוש, כל שעליכם לעשות הוא להכנס למסך הבית של מנוע החיפוש, ללחוץ על המילה "תמונות" או "חיפוש תמונות" המופיע בצד השמאלי העליון של המסך. גוגל יפתח עבורכם שורת חיפוש של "חיפוש לפי תמונה" אליה תוכלו לגרור תמונות רלוונטיות שנמצאות במחשב שלכם.
רגע, וזה עוד לא הכל. גוגל יעזור לכם גם לאחר שתעלו תמונה, ויציע לכם תמונות הדומות לתמונה שבחרתם ואף יציג לכם את אותה תמונה בגדלים שונים (כל עוד היא נמצאת באחד ממאגרי המידע ברשת)."

ראו גם :

אפשר למצוא תמונות קשורות בעזרת חיפוש באמצעות תמונות55
חיפוש ברשת הלא נראית : היתרונות של מנוע החיפוש BASE

כאשר מדברים על הרשת הלא נראית,  הכוונה למידע ברשת שלא נגיש דרך  מנועי חיפוש כלליים  כגון Google, Bing ו- Yahoo. המידע לא נגיש מסיבות שונות כגוןמגבלות טכניות  וטכנולוגיות, מדיניות הכנסת תכנים לאינדקס ועוד . המידע ברשת הלא נראית כולל מגוון חומרים 

BASE  מנוע חיפוש שמחפש במאגרים המוסדיים תומך בפרוטוקול OAI שלא נתמך במלואו על ידי מנועי חיפוש כללים ולכן כדאי לחפש גם בו. למידע נוסף אודות יתרונות מנוע החיפוש BASE :

 BASE מנוע חיפוש מדעי שפותח ומתופעל על ידי הספרייה באוניברסיטת בילפלד שבגרמניה. המנוע כולל למעלה מ 150 מיליון מסמכים מלמעלה מ- 7000 מקורות מידע. 60% מהם נגישים בטקסט מלא בגישה פתוחה למשתמש. נחשב כמנוע הגדול ביותר למאגרים מוסדיים.

מבחינה טכנולוגית, שלא כמנועי חיפוש מסחריים כלליים דוגמת גוגל שמשתמשים בטכנולוגיה של זחלנים לסריקת הווב, BASE כולל באינדקס שלו  בדרך כלל את מידע-העל (Meta-data) ממאגרים שמיישמים את פרוטוקול OAI-PMH – Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting

ניתן גם לעלעל בנושאים השונים בBASE עפ"י DDC  (דיוואי )
היקף המסמכים הרשומים במנוע החיפוש BASE הוך וגדל מחודש לחודש וכולם עוברים בקרת מידענית ע"י צוות ספריית אוניברסיטת בילפילד .ראו גם :

The best academic search engines [2019 update] 56

Semantic Scholar

ד"ר יפה אהרוני סקרה לאחרונה בבלוג המועיל שלה את ההתפתחות של מנוע החיפוש מבוסס בינה מלאכותית Semantic Scholar

מנוע החיפוש המדעי מבוסס  הבינה המלאכותית  Semantic Scholar ידע לאחרונה מספר התפתחויות חשובות גם בזכות שיתוף הפעולה עם Microsoft . על פי דברי אחראים ב Allen Institute for Artificial Intelligence - AI2 , המוסד שפיתח את מנוע החיפוש, חל גידול במאגר המידע שלו ובתחומי המדע שהוא מכסה. מאגר המידע שלו גדל מ-40 מיליון מאמרי מחקר […]

בצילום למטה :

פרופסור אורן עציוני במרכז התמונה 

ראה גם : 

חיפוש סמנטי , פריצת הדרך של פרופסור אורן עציוני | עמי סלנט
57

 אלגוריתם החיפוש של גוגל - שיפורים


גוגל הכריזה לאחרונה על עדכון חדש לאלגוריתם החיפוש שלה, שאמור לשפר את ההבנה והפענוח של שאילתות במנוע החיפוש. בחברה מגדירים זאת כ"זינוק הגדול ביותר קדימה" בתחום החיפוש המקוון בחמש השנים האחרונות, ואף כאחד מהזינוקים קדימה הגדולים ביותר בהיסטוריה של החיפוש המקוון כולו.
אנציקלופדיות מקוונות


58
האנציקלופדיה החברתית החופשית Alchetron

במהלך חיפושי התחקיר והמידע שלי  בשנה האחרונה שמתי לב לעלייתה של אנציקלופדיה מקוונת באנגלית בשם Alchetron אשר מציגה את המידע בצורה הרבה יותר ידידותית למשתמש. 


היתרון של אנציקלופדיית Alchetron היא מישק החיפוש וארגון המידע הפנימי שלה הטומן בחובו חוויית משתמש הרבה יותר טובה מאשר ויקיפדיה .

 אנציקלופדיית Alchetron לא מתחרה בויקיפדיה מבחינת ההיקף אך החיפוש בה מהיר וממוקד יותר  וארגון המידע ופריסתו יעיל מאוד בניגוד לויקיפדיה.
לאנציקלופיידת ALCHETRON צוות עורכים מרכזי  וצוות מתכנתים ההולך ומתרחב מחודש לחודש , והיא אינה אנציקלופדיה שיתופית כמו ויקיפדיה.


 
לסיכום , ניתן לציין כי היתרון העיקרי של Alchetron הוא טכנולוגי ובא לידי ביטוי בחווית משתמש טובה יותר בהשוואה לויקיפדיה . בלוגים

59
השנה אמור העולם לחגוג 25 שנה להופעת הבלוגים אך הרשתות החברתיות מעיבות כרגע על האירוע : כמה הרהורים של בלוגר

עפ"י מקור תקף אחד יש כיום ישנם במרחב האינטרנט יותר מ20 מיליארד דפי בלוגים המושכים אליהם כל חודש מעל 409 מיליון איש ברחבי העולם
כל חודש מתפרסמים 70 מיליון פוסטים בבלוגים השונים (קישור ישיר) ועל-פי מקור תקף אחר יש כיום בעולם 1.7 מיליארד אתרי אינטרנט  מתוכם 500 מיליון הם בלוגים ( קישור ישיר) .

ניהול תוכן דיגיטלי

 

60

וורדפרס או וויקס WordPress vs Wix מה עדיף?


לפני שאתם בוחרים פלטפורמה לבניית אתרים כדי לכם לקרוא השוואה זו בין שתי פלטפורמות ניהול תוכן נפוצות. 

בעוד וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן הפופולרית ביותר בעולם וכמובן זו שאנו ממליצים עליה לכל סוג אתר, רצוי גם להגיד שהיא לא האופציה היחידה ולכן חשוב להעמיד את הפלטפורמות האלו להשוואה ראש בראש ולהאיר את היתרונות והחסרונות.

בסופו של דבר ההשוואה תוכל לעזור לכם להחליט איזו פלטפורמה מתאימה לכם. אז וורדפרס או וויקס?


ראה גם :

10 בוני האתרים הכי טובים 2019 


ביקורת על Wix 2019 – האם זה מצדיק את ההתלהבות?
ראה גם : 


 מחירים

WIXבין 8-12 דולר לחודש

וורדפרס: אחסון אתר בחברה מקצועית, כ-40  ש"ח לחודש, יש לקחת בחשבון עלוית אחזקה שוטפות שדורשות עבודה של מתכנת, טיפול בבאגים ותקלות, עזרה בהתקנת אפליקציות ושדרוגים טכניים.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ספריות דיגיטליות להשאלה : Kindle Unlimited

    התרחבות משמעותית של ספריית הספרים הדיגיטליים להשאלה של אמזון   היקף הכותרים של הספרים הדיגיטליים בתכנית Kindle Unlimited   באמזון ה...