חפש בבלוג זה

יום ראשון, 28 במאי 2023

חיפוש מתקדם באתר מלחמת יום הכיפורים של משרד הבטחון – מנקודת מבט מידענית

 


לציון יום השנה ה-50 למלחמת יום הכיפורים שיחול בחודש אוקטובר השנה השיק  לאחרונה ארכיון צה"ל במשרד הביטחון אתר אינטרנט גדול ומקיף, ובו עשרות אלפי מסמכים, תצלומים, קטעי וידאו, הקלטות ועדויות מהמלחמה.

האתר שעלה היום לאוויר, חושף ומנגיש לראשונה לקהל הרחב חומרים מקוריים בהיקף ניכר אודות מלחמת יום הכיפורים, ביניהם: 15,301 תצלומים, 6,085 מסמכים, 215 סרטים, 40 הקלטות אודיו ו- 169 מפות, שבכוחם להמחיש את זירת הקרבות, שיקולים והתלבטויות של מקבלי ההחלטות, אירועים דרמטיים בלחימה ורגעים קטנים בחיי הלוחמים

האתר כולל גם חומרים בלעדיים, שהוצגו בפני ועדת אגרנט ואושרו לאחרונה ע"י הוועדה הממשלתית בראשות השופט העליון (בדימוס) פרופ' יצחק אנגלרד, בהם חומרי מודיעין ומסמכים מקוריים של סגן סימן טוב שהצביעו על סימנים קונקרטיים למלחמה.

האתר שהוקם על ידי אגף התקשוב במשרד הביטחון, נועד להנגיש ללוחמים ולבני משפחותיהם חומרים ותצלומים, שלא ידעו על קיומם ובכלל זה תחקירים ודו"חות קרב של לוחמים שנכתבו בכתב ידם. הנגשת התצלומים וקבלת המשוב מהציבור הרחב תוכל לסייע לארכיון צה"ל במשרד הביטחון לזהות דמויות ומקומות ולדייק את המחקר ההיסטורי.

באתר ניתן למצוא מאגר תחקירים מבצעיים ברמות הפיקוד השונות של מגוון יחידות החל מרמת שר הביטחון, דרך המטה הכללי, הפיקודים הזרועות (יבשה, אוויר וים) ועד רמת היחידות הלוחמות ותומכות הלחימה. כמו כן, באתר קיימים דפים ממוקדים העוסקים באירועים המרכזיים במלחמת יום הכיפורים ובאישים שמילאו תפקיד מכריע בניהולה בדרגות הפיקוד השונות, תוך קישור למסמכים ולתצלומים רלוונטיים.

לכניסה לאתר

 

החיפוש המתקדם באתר
.החיפוש המתקדם באתר , שמאפשר ביצוע חיתוכים על פי מילות מפתח,  סוגי תיעוד וטווחי תאריכים לא תמיד יעיל  ( ערכתי עשרות חיפושים באתר במנגנון החיפוש המתקדם והתוצאות  לא הניבו תועלת רבה ).

מנגנון החיפוש המתקדם

אין במאגר אוסף מבוקר של מילות מפתח וגם לא אגרון של מילות מפתח וגם לא ענן מילות מפתח .

חיפשתי על הגדוד שלי שהיה צמוד לתעלה במלחמת  הכיפורים ולא מצאתי בחיפוש  המתקדם , אבל מצאתי בחיפוש הרגיל

קישור


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ספריות דיגיטליות להשאלה : Kindle Unlimited

    התרחבות משמעותית של ספריית הספרים הדיגיטליים להשאלה של אמזון   היקף הכותרים של הספרים הדיגיטליים בתכנית Kindle Unlimited   באמזון ה...