חפש בבלוג זה

יום שלישי, 12 באוגוסט 2014

שימוש מושכל במאגר הרפואי PUBMED

באתר של הספרייה הלאומית בארה"ב  ישנו דף ובו  עשרות קישורים למגוון גדול של מדריכים  שקשורים לשימוש במאגר הביורפואי Pubmed כולל שימוש ב-MESH ,  שימוש ב- My NCBI,  ושימוש  ב- LinkOut  – גם לספרנים וגם למולים . המדריכים כוללים בין היתר גם כיצד לחפש מידע על    רפואה מבוססת ראיות  ב- Pubmed , מידע על מחלות, מידע תרופתי , מגוון סינונים על פי שדות ועוד.המדריכים הם במגוון פורמטים: PDF , קובצי וידאו ומצגות.
..ועוד בהקשר  לשימוש ב- Pubmed כדאי להכיר את הכלי  Mesh on demand כלי זה מאפשר למשתמש שאינו בקי  במונחי ה- MESH להזין טקסט של עד 10000 תווים .   המערכת מנתחת את הטקסט בעזרת התוכנה  NLM Medical Text Indexer (MTI) ומציגה  מונחי MESH   רלוונטיים לטקסט שהוזן.  מידע נוסף על כלי זה אפשר למצוא  - NLM Technical Bulletin .ב

 

Home - PubMed - NCBIרקע

PubMed    הוא שירות של הספריה הלאומית הרפואית של ארה"ב (NLM). כולל  מעל 15 מליון הגדרות נושאים ביו-רפואיים משנות ה-50. בסיס המקורות הם המאגרים:
  1. Medline – מאגר המידע הביבליוגרפי  של ה-NLM  המכיל כ-  13 מליון הפניות למאמרים משנת 1966, בכתבי עת בתחום מדעי החיים מתוך כ- 5000 עיתונים מארה"ב ומ- 70 מדינות מחוצה לה. חלק ניכר מן ההפניות כולל גישה לטקסט מלא, או גישה לתקצירי מחברים. תחומי הכיסוי הם רפואה, רפואת שיניים, סיעוד, וטרינריה, מערכת הבריאות, והמדע הפרה קליני.

  1. OldMedline  - מאגר מידע ובו הפניות למאמרים מהשנים 1950 – 1965, הכולל כ- 2 מליון הפניות. כיום אין אפשרות חיפוש לפי  Mesh terms, במאגר זה.

Home - PubMed - NCBI

PubMed - מאגר מאמרים עדכני, עולמי, מקיף של ה - National Library of Medicine של משרד הבריאות הפדראלי של ארה"ב. החיפוש בו הוא דרך שימוש במונחים ומושגים (באנגלית כמובן) המפנה לרשימה של מאמרים. לחיצה על הקישור מפנה למאמר עצמו - בחלק מהמקרים בחלק מהמקרים נקבל רק את התקציר ופרטי המאמר, בחלק קבלת המאמר המלא יותנה ברישום ו/או תשלום ובחלק מהמקרים המאמר הוא חינם.

איך מאורגנים כל המונחים והמושגים שב Pubmed?

המאגר מאורגן כולו בעץ היררכי של מושגים, עץ הנקרא MeSH  (Medical Subject Headings). כל נושא מחולק לתתי נושאים ולתתי תתי נושאים.

אפשר לחפש את המושגים על המבנה ההיררכי שלהם באתר שלהם http://www.nlm.nih.gov/mesh/MBrowser.html

פרקי הדרכה  


מדריך מקוצר ל-PUBMED ( עברית)

 מקור וקרדיט : האוניברסיטה העברית

המדריך הרשמי של הספרייה הלאומית למידע רפואי בארה"ב ( אנגלית)

PubMed Tutorial - National Institutes of Health


ניתן לבצע חיפוש חופשי ו/או לפי:

  •       נושא

  •       שם מחבר/ת

  •       שנות פרסום המאמר

המונחים יאותרו בשדות שונים, על ידי שימוש באופרטורים בוליאנים:
AND OR NOT  (באותיות גדולות – חשוב!!!)

  •       LIMITS - ניתן לבקש הגבלה לשדה החיפוש שבו יופיע המונח, למשל באלו כתבי עת, בכותרת או בתקציר, בקישורים או בציטוטים, כך גם  ניתן לבחור את שפת המאמר, את קבוצת הגיל ואת המין של נושאי המאמר.

  •       HISTORY- ניתן לשמור היסטוריה של חיפוש ולבצע חיפוש בתוצאות שנתקבלו ו/או נשמרו.


מקור וקרדיט : מצגת של האוניברסיטה העברית , Pubmed מאגר ה
דרורה שיך עודה, ספריה רפואית ע"ש ברמן, האוניברסיטה העברית, ירושלים
, http://library.md.huji.ac.il 


Finding Free Full-text PubMed Central Articles in PubMed


Home - PubMed - NCBIתגובה 1:

השוואה מידענית בין יישומי AI: ג'ימיני של גוגל מול ChatGPT מול Copilot AI

  ההשוואה שערכתי בין היישומים הבאים ChatGPT Vs Gemini Vs Copilot AI נעשתה באופן מעשי לצורך יצירת תוכן באתרי האינטרנט שאני כותב ועורך בהם סק...