חפש בבלוג זה

יום שלישי, 24 באפריל 2018

השיפורים בגוגל סקולר 2017-2018 : מבט כולל ופרטני


השיפורים במנוע החיפוש האקדמי Google Scholar בשנתיים האחרונות הם בתחומי מימשק המשתמש , שיפורי הUI הפכו את מימשק החיפוש של הגוגל סקולר לידידותי יותר בחיפוש במכשירים ניידים ובטאבלטים .

השימושיות של שמירת מאמרים מועדפים ששמרתם לתוך "הספרייה שלי " השתפרה מאד .

הרבה יותר קל לשמור מאמרים מעניינים ולצבור אותם ב"ספריה שלי "  My library) ). למעשה , אתם מנהלים מאגר משלכם, בהנחה שנכנסתם לגוגל סקולר עם שם המשתמש והסיסמה שלכם בגוגל. כמו כן , ניתן לחפש עתה במיקוד רק על מאגר המאמרים שלכם "בספריה שלי" .

  במנגנון של "הספריה שלי" ניתן גם להוסיף תגיות/מילות מפתח בעברית או באנגלית ולתייג את המאמרים על פי אחת מהתגיות שיצרתם ובחרתם.


הרחבת איסוף מקורות המידע של גוגל סקולר

גוגל סקולר מכסה עתה יותר דו"חות ופרסומים בתחום הנקרא  Grey literature.
הכוונה לתחום האפור של פרסומים, עלוני מידע וספרים היוצאים לאור ע"י חברות, ארגונים וגורמים מחוץ לשוק המדעי האקדמי הרשמי . היקף הכיסוי  של גוגל סקולר במרחב האפור מגיע למיליוני פריטי מידע וחלקן בעל ערך לא מבוטל גם למחקר.

כאן יש לגוגל סקולר יתרון לעומת מאגרי המידע האקדמאיים בתשלום שמכסים יותר כתבי עת אקדמיים ופחות Grey literature.

 גוגל סוקלר מתרחב גם בתחומי הפרסומים האקדמים ברשתות מחקר: התרחב הכיסוי של מאמרים ועבודות מחקר מרשתות המחקר האקדמאיות כגון ResearchGate  ורשתות מחקר באוניברסיטאות. היתרון כאן הוא שבמקרים לא מעטים מקבלים גם את הטקסט המלא.

הולך ומתהדק שיתוף הפעולה בין גוגל סקולר ובין מאגרי מאמרים כגון JSTOR. התוצאה היקף כיסוי מעמיק של מאמרים אקדמיים.

עדכוני מידע על מאמרים חדשים ( Alerts)שופרה השימושיות של קבלת עדכונים על מאמרים חדשים בתחומי העניין המוגדרים שלך או המחקר שלך.

מקבלים בתיבת  המייל שאתם בוחרים לקט שבועי של מאמרים חדשים ומאוד מעודכנים. שירות עדכון זה פועל היטב ובאופן שיטתי , הרבה יותר יעיל בהשוואה למאגרי המידע המקוונים במנוי בספריות האוניברסיטאות.האינדקסים של גוגל -תדירות עדכון

גוגל סקולר מעדכנים את האינדוקס של מאמרים חדשים שגילו במרחב האינטרנט בתדירות גבוהה יותר. כל יומיים מתעדכנים כל רשתות "הדייג" ומערכי האיסוף והאינדקסים שנפרסו באינטרנט , ולכן מקבלים בחיפוש בגוגל סקולר מאמרים מעודכנים יותר בהשוואה למאגרי המידע האקדמאיים במנוי הנמצאים לרוב בספריות האוניברסיטה.

 צילום : מסך החיפוש המתקדם בגוגל סקולר 

דבר הנסיין :

אני משתמש בגוגל סקולר בעיקר לצורך גילוי מאמרים ומחקרים חדשים ומעודכנים (Information Discovery) בתחומי העניין והעיסוק שלי (למידה מרחוק, ניהול מידע, מידענות חקרנית).


יש לי  כ-4 פרופילים אותם הגדרתי  בקלות במערכת גוגל סקולר.  כל שבוע אני מקבל במייל רשימת מאמרים וספרים חדשים בכל אחד מהנושאים בנפרד.  את המאמרים המעניינים אני שומר וצובר ב"ספריה שלי" , כך שאני מנהל אוסף פריטי מידע מבוקר שלי בלבד אליו אני יכול לחזור בכל רגע, מכל מחשב,  וגם לחפש בו.

בכל הנוגע לחיפושים רטרוספקטיבים בנושא מוגדר , אני מעדיף להשתמש במאגרי המידע המקוונים במנוי  כגון  EBSCOhost או ProQuest Central .

הסיבה לכך היא המיפתוח המבוקר והמיון במאגרים מקוונים אלו ויותר מכך היכולת לבצע חיתוכים והצלבות בלוגיקה בוליאנית. אבל בכל הנוגע לאיסוף מעודכן , מה שנקרא Information Discovery אין תחליף לגוגל סקולר.


ראו גם :

Gali Halevi Henk Moed Judit Bar-Ilan. "Suitability of Google Scholar as a source of scientific information and as a source of data for scientific evaluation—Review of the Literature ",Journal of Informetrics ,Volume 11, Issue 3August 2017, Pages 823-834
3 תגובות:

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...