יום שלישי, 22 בינואר 2019

העורך המקוון החדש של וורדפס, סיכום ביניים
לאחר 14 שנה של שימוש באותו עורך תוכן (כמעט), וורדפרס שדרגה את עורך התוכן שלה לחלוטין . 

"גוטנברג" , שם זמני של מערכת העריכה המקוונת החדשה של וורדפרס, בנוי על עיקרון הקוביות .
חוויית העריכה של אתר הוורדפרס שלי השתנתה לחלוטין . במקום אזור טקסטואלי אחיד ומרוכז, כפי שקיים היום, התפיסה של העורך החדש היא שכל התוכן יסודר בעמוד באמצעות קוביות  Blocks. יש קוביות עבור פיסקת תוכן , יש קוביה עבור תמונה , יש קוביה עבור וידאו וכך הלאה .


אלמנט עיצוב מסוג "בלוק"
בלוק הוא כל אלמנט של תוכן כגון תמונה, טקסט, מוצר, סרטון YouTube – אותו יכול מנהל אתר וורדפרס להגדיר בקלות ולשלב בתוך פריסת העמוד והעיצוב של כל דף באתר. 
להתרגל לחשיבה אחרת בעריכה 
אחרי יומיים של כתיבת פוסטים באתר הוורדפרס הוותיק שלי " מגזין הערים הסמויות מן העין " התחלתי להתרגל לחוויית העריכה החדשה . 

עם זאת , אחרי 14 שנה צריך לחשוב אחרת במהלך העריכה (את הכתיבה עצמה אני מבצע בWORD ).
בינתיים , היתרון העיקרי שגיליתי בעורך המקוון החדש ( "גוטנברג" ) בא לידי ביטוי בעריכת מדיה ויזואלית , בעיקר תמונות וצילומים . כיום יש לי שליטה טובה יותר בארגון וסידור הצילומים בפוסטים/סקירות  , אבל המעבר בין קוביית תוכן אחת לאחרת אינו בהכרח אינטואיטיבי .
בעבר לקח לי כחצי שעה לערוך פוסט בוורדפרס , כיום עם העורך החדש , ממוצע הזמן לעריכה הוא בסביבות שעתיים –שעתיים וחצי . אני מקווה שעקומת הלמידה תלך ותשתפר בהמשך.

אז לסיכום  , עורך התוכן החדש של וורדפרס מציע אפשרויות עריכה ויזואלית יעילות יותר , בעיקר מבחינת תמונות וצילומים . מבחינת עריכה טקסטואלית הוא לא הציג שיפורים מהותיים.
זמן עריכה : שעתיים וחצי
שם הבלוג :" איים בזרם"
 זמן עריכה : 60 דקות
האם להוריד את התוסף המחזיר את מערכת העריכה המקוונת הקודמת?
 עמיתי , הכותבים גם בבלוגים מבוססי וורדפרס , הציעו לי להוריד תוסף מתוקשב המחזיר את עורך התכנים המקוון הישן למערכת ניהול והבקרה של הבלוג .  
בשלב זה החלטתי לא לוותר ואני ממשיך בעריכה מקוונת עם העורך המקוון של "גוטנברג". סביר להניח כי עקומת הלמידה תלך ותשתפר במשך הזמן. 
שיקול נוסף  לטובת הקידמה לעומת ההרגלים הישנים : יהיו כל הזמן שיפורים בעורך המקוון "גוטנברג" כי עשרות רבות של מתכנתים עובדים על כך ברחבי העולם. 
ראו גם :סקירה באנגלית :  Things You Can Do With Gutenberg That You Can't Do  ראו גם :

Disable Gutenberg | WordPress.org

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה