חפש בבלוג זה

יום רביעי, 25 בספטמבר 2019

לקט מס' 6 : מידענות , מנועי חיפוש, ניהול תוכן דיגיטלי וכלים מקוונים ( 24 בספטמבר 2019 )

בפתח הגליון
הלקט השישי המובא כאן מבוסס על איסוף וסינון של מאות מקורות מידע באנגלית ובעברית אשר מתוכם אני דולה את הפנינים שעשויים לעניין במיוחד .

השתדלתי בלקט הנוכחי (מס' 6) לרכז מידע גם לטובת המידענים , הספרנים , מנהלי התוכן וגם אנשי החינוך (מורים ,מרצים וחוקרים) הזקוקים יותר מתמיד לראייה רחבה יותר של התחום הדיגיטלי, ולכן יש בכל פריט גם הפניות למידע נוסף, כולל פרקי הדרכה... כולל צילומי מסכים והדגמות של היישום.
                                           חג שמח ושקט לכולם ,
עמי סלנט , עורך הלקט

 מנועי חיפוש ואסטרטגיות חיפוש באינטרנט
046
חיפוש פנימי בתוך סרטי יוטיוב

החיפוש בערוצי  YOUTUBE שודרג לאחרונה ע"י גוגל וניתן עכשיו לחפש עפ"י רצועות זמן /רגעי זמן בסרטי הוידאו . זה אמור לפעול בשלב ראשון רק באנגלית ולשם כך צריכים יצרני הוידאו או אלו שהעלו את הוידאו ליוטיוב לסמן מראש את חלוקת הקטעים בטופס שיצרה גוגל.
 החיפוש הפנימי הזה בתוך סרטי הוידאו הוא צעד משמעותי מבחינת התפתחות יוטיוב, אבל זה ייקח זמן עד שיצרני הוידאו ישלימו את מלאכתם.

יוטיוב משקיעה מדי שנה כ-365 מיליוני דולרים על מיטוב ותחזוקת שרתים, כמו גם על הגדלת רוחב פס הגלישה באתר.

Search helps you find key moments in videos - The Keyword

ראו גם :

Google search adds key moments for videos in search
כמו כן , שיפרו בשנה האחרונה בגוגל את אלגוריתם ההמלצות של יוטיוב

שלוש דרכים לנווט באתר הווידיאו: לחפש סרטונים ספציפיים, או סרטונים בנושא מסוים, באמצעות חלון החיפוש; לבחור באחד הסרטונים המומלצים בדף הבית או באלה שמופיעים לצד הסרטון שבו צפינו זה עתה; או לזרום לצפייה בסרטון הבא שמתחיל להתנגן בלי שהפעלנו אותו, באמצעות פונקציית הפעלה אוטומטית... (Auto Play).

ההמלצות מותאמות אישית לכל גולש, והן מתבססות על היסטוריית הצפייה שלו ביוטיוב ­— ועל הפעילות שלו בשירותים אחרים של החברה־האם גוגל.


נתונים על השימוש ביוטיוב : בכל חודש 1.9 מיליארד אנשים שונים גולשים באתר, כלומר אחד מכל ארבעה אנשים בעולם נמצא בו לפחות פעם בחודש, וכמעט מחצית מכל הגולשים ברשת (45%). בכל דקה עולות ליוטיוב 300 שעות וידיאו, בכל יום נצפים בו 5 מיליארד סרטונים, וכל ביקור בו נמשך 40 דקות בממוצע. וזה לא רק מספר המשתמשים, אלא גם השימוש שהם עושים באתר: יותר ממחצית מהמבוגרים שמבקרים בו אומרים שהוא מקור חשוב עבורם להבין מה קורה בעולם, וכמעט 40% מגיעים לאתר כדי לצרוך חדשות.

חיפוש מתקדם ביוטיוב


  מסנני חיפוש ביוטיוב 
לאחר הקלדת שאילתת החיפוש בתיבת החיפוש שמופיעה בחלק העליון של כל דף YouTube לוחצים על התפריט הנפתח מסננים מתחת לתיבת החיפוש.ראו גם :

הסבר של מדריכת המחשבים הילה : איך לחפש סרטונים בערוץ יוטיוב מסויים  - קל ופשוט


איך לחפש סרטונים בערוץ יוטיוב - קל ופשוט - YouTube


How to Search Videos within a YouTube Channel on your Mobile Phone


ראו גם :

איך פותחים ערוץ יוטיוב 2019 - המדריך המלא | אסטרטגיות וידאו מאגרי מידע


047
אתר עיתונות היסטורית הולך ומתרחב

אחד ממפעלי המידע החשובים ביותר הוא אתר עיתונות יהודית היסטורית המשותף לספריה הלאומית ולאוניברסיטת תל אביב , במהלך השנה האחרונה נוספו כמה וכמה עיתונים מאוד משמעותייים .

ü     עיתון 'הארץ' עלה לאתר וזמין עד שנת 1959.
ü     עיתון "מעריב" עלה לאתר עד שנת 1990 .
ü     עיתון "כותרת ראשית" עלה לאתר במלואו.


 
גם החיפוש המתקדם באתר עיתונות יהודית היסטורית השתפר ..

צוות הספריה הלאומית ראוי לשבח על הרחבת האתר ושיפורו המתמיד  לכל חוקר ומידען .

הטכנולוגיה שמאחורי האתר ואתגריה

"בהיבט הטכנולוגי אנחנו מבצעים סריקה מהמקור או ממיקרופיל עם סורקים שונים, הכל נעשה ידנית. אחר כך אנו מעבירים עיבוד גם לתהליך של OCR להמרת הצילום מהדף לטקסט. כל זאת ברמות שונות, באיכויות שונות ממקורות שונים, ובשפות שונות", אמר וינברג.
"היום אנחנו עם קרוב ל-2.5 מיליון דפי עיתונים באתר, ומעריכים שתוך 3 שנים יהיו 3.5 מיליון דפי עיתונים. העיתון המוקדם ביותר באתר הוא משנת 1783, כאשר העיתון האחרון הוא משנת 2014", אמר אורן וינברג, מנהל הספרייה הלאומית האמונה על אתר העיתונות היהודית ההיסטורית, בראיון לאנשים ומחשבים.

בהסתמך על תוכנת Active Paper של אוליב-תוכנה, האתר העלה לרשת את מרבית העיתונים וכתבי העת היהודיים שיצאו לאור בעבר, כולל עיתונים נדירים ביותר שהגישה אליהם הייתה עד כה בלתי אפשרית.
לדברי וינברג, "בעזרת האתר ניתן לראות בנקודת זמן מסוימת בהיסטוריה מה כתבו על אירוע או נושא כלשהו בעיתון יהודי באיסטנבול, בניו יורק או בפולין, ולקבל תמונת מצב רחבה על העניין".
האתר, פרי יוזמתם של אוניברסיטת תל-אביב והספרייה, "מביא את מהפכת המחשוב לתחום זה, ומציע את האפשרות לבצע חיפוש מלא בכל המלל שפורסם בעיתון מסוים לאורך כל שנותיו".

הוא מכיל מעל 300 כותרים וכולל מגוון רחב של שפות ובכללן שפות עבריות, מערביות, לדינו, יידיש ושפות נוספות של קהילות בהן היהודים ישבו, כמו גם כמובן אנגלית, צרפתית ועוד.


בימים אלו מקדמת הספרייה מספר פרויקטים במסגרת פיתוח והרחבת היקף החומרים באתר, בראשם שיתוף פעולה להעלאת גיליונות היסטוריים של עיתון הארץ. "'הארץ' הוא העיתון הוותיק בארץ שעדיין מופיע, והנהלת העיתון הסכימה לאפשר הנגשה של רוב העיתון לציבור באופן מלא וחינמי. זה מוסיף לנו נפח מאוד גדול של עיתון מאוד חשוב שהתחיל לפני כמאה שנה. בנוסף, קיבלנו הסכמה גם לתת רישיון הנגשה לעיתון חדשות, שהיה העיתון היומי הראשון בצבע", אמר וינברג.

פרויקטים נוספים אחרים הם העלאה לאתר של עיתונות יהודית בארצות הברית ועיתונות ערבית מהתקופה המנדטורית. "יש לנו פרויקט של עיתונות בערבית מהתקופה המנדטורית והעות'מנית הכולל מאה אלף פריטי עיתונות ערבית מתחומי ארץ ישראל. אנחנו ממשיכים כל הזמן להרחיב את היצע התכנים", הסביר וינברג.
פרויקט אחר מקודם בשיתוף פעולה עם הספרייה הלאומית הפולנית ואוניברסיטת הרווארד להעלאת העיתונות היהודית מפולין לאתר, פרוייקט אחר עוסק בהעלאת עיתונות יהודית מארצות הברית לאתר בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת ניו יורק, הספרייה הציבורית של ניו יורק, אוניברסיטת קולומביה וההיברו יוניון קולג'".

חומרי העיתונות שמועלים נבחרים על ידי ועדה מיוחדת בראשה עומד המנהל האקדמי של הספרייה,  פרופ' ירון צור מאוניברסיטת תל-אביב. "יש עוד הרבה מאוד עיתונים שהיינו רוצים להגיע אליהם. סדר העדיפות נקבע בוועדה, כאשר כמעט כל הכסף לפרויקט מתקבל מתורמים ודורש גם להגיע להסכמות עם בעלי הזכויות, שיאפשרו להנגיש אותם. זו מערכת גדולה ומורכבת שמחברת מו"לים ובעלי עיתונים, פאן טכנולוגי ואת הצד האקדמי של הבחירה, לצד המשתמשים", אמר וינברג.

ראו גם :

מאגר ידיעות אחרונות וכלכליסט (כולל ארכיונים)


הארכיון מכיל כתבות מהעיתון ידיעות אחרונות משנת 1939 ועד לפני שבוע ומהעיתון כלכליסט מ - 2007 ועד לפני שבוע.

באתר ניתן לחפש לפי מילים שהופיעו בכתבה ו/או לדפדף בעיתון. ניתן  לצפות, להדפיס ולשלוח במייל את תוצאות החיפוש.


 זמינות : נמצא פיזית ע"ג מחשב רק בספריית מדעי החברה , ניהול וחינוך באוניברסיטת תל אביב וגם בספריה העירונית של תל אביב בית אריאלה וגם באולם הקריאה של הספריה הלאומית .

ראו גם :

מאגרי מידע של עיתונים היסטוריים באינטרנט – תמונת מצב 2018

| ...


כלי עזר מקוונים

048
7 סיבות להתחיל להשתמש ביישום המקוון GOOGLE KEEP

רקע (בעברית)


Google keep  הוא יישומון / אפליקציה המאפשר לנו לנהל רשימות מבוסס ענן,
אפשר לרשום בו הערות, תזכורות ומחשבות בצורה זמינה ונוחה.

מאפשר שימוש במחשב השולחני או באמצעות המכשיר הנייד, כמובן עם סנכרון ביניהם.

היישומון מאפשר לבנות רשימת "צ'ק ליסט", לכלול תמונות, לבצע מעקב על משימות, ליצור הערות / רשימות לערוך ולשתף אותן ולהקליט הודעות קוליות. 


כל המידע נשמר ב-Google Drive, שירות הענן של גוגל, ומסונכרן לכל המכשירים הניידים של המשתמש.

השימוש יכול להיות אינטרנטי או כתוסף לדפדפן
Google Keep – notes and lists
Google Keep Chrome Extension

כאמור מאפשר תיעוד מהיר של מחשבות, רעיונות, הערות, רשימות, תמונות ותזכורות   כולל הקלטה וצילום ממכשיר טלפון נייד.

מאפשר סיווג הערות לפי צבעים או תוויות כדי להקל על חיפוש תכנים בהמשך, או להיעזר במנוע החיפוש המובנה לחיפוש תוכן ששמרתם.

מאפשר תזמון לפתקית ואף לשתף אחרים בפתקית.

מה אפשר לעשות עם Google keepניהול רשימות שונות בשימוש מאוד נוח על ידי:

ü     כתיבה פשוטה
ü     חיפוש פשוט
ü     לכתוב את הפתקים כולל תמונה, להקליט או לצלם
ü     לשנות צבעים לפתקים
ü     לארגן את הפתקים בתגיות
ü     לארגן כרשימות בצורות נוחות – ליישום תצוגה כרשימה או בעמודות
ü     להכין את פתק עם תזכורת בסיסיות (שעה, יום, תאריך ומה אתם רוצים שיזכירו לכם). שימו לב שזה לא מחליף את היומן או כל שירות תזכורות אחר...
ü     לשתף את הפתקים עם אחרים כשתופים לעריכה
ü     זמין בכל מקום, נוח לשימוש ועולה מהר

מקור וקרדיט :

ראו גם :

ניהול מידע אישי : זה מול זה : Google Keep לעומת Evernote | עמי ...049
שיפורים ביישום של גוגל לניהול תמונות
 מעתה  ביישום גוגל תמונות אפשר לייצור אצלכם גם ארכיון תמונות פרטי שנראה מבחינה ויזואלית כמו אינסטגרם


רקע (בעברית)

 היישום של "גוגל פוטו " מנקודת מבט מידענית ופדגוגיתאתרי אינטרנט מתחדשים

50הערת הנסיין : מסודר ומאורגן עפ"י מחלקות בארגון , אבל היום הקו המאפיין אתרי אינטרנט של ארגונים הוא לבנות את האתר ע"י נושאים ולא עפ"י מבנה ארגוני ומחלקות. גם חסרים באתר תגיות נושא או מילות מפתח . ועוד: חסר פונקציה של חיפוש מתקדם באתר.חג שמח !!אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מנועי חיפוש מבוססי AI : שאת חלקם אינכם מכירים

  ההכרזה השבוע של מנוע החיפוש     YOU.COM שהוא כולל מעתה גם יכולות של חיפוש מבוססות על מודל ה Ai   האחרון GPT-4o   מסבה את תשומת לבנו לאותה ...