חפש בבלוג זה

יום שלישי, 13 באפריל 2021

מנוע החיפוש הטוב ביותר לפודקאסטים
ההתרחבות האדירה של עולם הפודקאסטים להאזנה/השמעה באינטרנט הביא להתפתחות מנועי חיפוש ייעודים ויעילים לאיתור פודקסטים על פי נושאים או קטעי האזנה/רצועות שמיעה של פודקסטים .

 מנוע החיפוש של גוגל לא נותן מענה טוב לאיתור פודקאסטים ועל כן התפתח לפני שלוש שנים מנוע חיפוש יעודי לפודקסטים בשם  LISTEN NOTES . לפני שנתאר את תכונות מנוע החיפוש,  נציג רקע קצר על התרחבות הפודקסטים לאחרונה .

 


רקע

 2020  נרשמת כשנת פריצה לפודקאסטים בישראל — למרות ואולי בזכות הקורונה. חברת המוזיקה ספוטיפיי מפרסמת בראשונה נתונים לגבי האזנה לפודקאסטים בישראל ב–2020, המציגים גידול חד בהאזנה לפודקאסטים דרך האפליקציה. על פי הנתונים, בישראל נרשם זינוק של 148% בכמות המאזינים לפודקאסטים ביחס ל–2019, ו–500 אלף איש האזינו השנה לראשונה לפודקאסט. לשם השוואה, בכל העולם נרשמה צמיחה של כ–68% בהאזנות לפודקאסטים בספוטיפיי — 116 מיליון איש האזינו להם לראשונה ב–2020.

הנתונים אמנם משקפים האזנה לפודקאסטים אך ורק באפליקציית ספוטיפיי, ואינם כוללים האזנות דרך אפליקציות פודקאסטים ופלטפורמות אחרות. לפיכך, אלה לא נתונים מלאים על שוק הפודקאסטים הישראלי, אך יש להניח שהם משקפים היטב את המגמה הכללית: בשנתיים האחרונות הפכה ספוטיפיי למקור ההאזנה המרכזי של ישראלים לפודקאסטים. לפי הערכות, ספוטיפיי אחראית כיום לבדה על 30%–40% מההאזנות לפודקאסטים בישראל, והשיעור הזה נמצא במגמת עלייה עקבית (מקור)

על פי הנתונים, הקבוצות שבהן נרשמה העלייה המשמעותית ביותר בהאזנה היא קבוצת הגיל 0–17, זינוק של 229% ו–228% בגילי 55 פלוס. מבחינת מאזינים בפעם הראשונה, קבוצת הגיל הבולטת היתה 18–24 עם כמעט 130 אלף מאזינים חדשים לפודקאסטים, ואחריה גילי 35–44 עם כמעט 90 אלף מאזינים חדשים.

גם כמות התוכן של פודקאסטים המוצע בעברית בספוטיפיי צמחה והתגוונה, והשנה הופקו המוני פודקאסטים חדשים. אם ב–2019 היו בספוטיפיי יותר מ–200 פודקאסטים בעברית, כיום ישנם יותר מ–1,000 — גידול של 354%. בניגוד לעולם, שם ז'אנרים פופולאריים הם "קומדיה", "חברה ותרבות" ו"סגנון חיים ובריאות", בישראל העדפות התוכן מעט שונות: כאן הז'אנרים הפופולריים ביותר באופן קבוע הם "חינוכי" ו"עסקים וטכנולוגיה". לצדם, ז'אנרים פופולריים נוספים הם תרבות וחברה, קומדיה וחינוך. על פי ספוטיפיי, המסקנה היא שישראלים רואים את הפודקאסטים כמדיום מעשיר שמעניק להם חווייה ( מקור) .

באייטיונז בלבד יש כיום יותר מ–800 אלף פודקאסטים בני 18 מיליון פרקים. 

 תיאור היכולות של מנוע החיפוש  LISTEN NOTES

 


כל חיפוש  באמצעות Listen Notes  מניב ממצאים מתוך בסיס נתונים מקיף הכולל מיליוני פודקאסטים וכולל תיאור הפודקסט , מידע על קטעים ועוד .

מאחר וחלק מצוות הפיתוח הוא בישראל , יש גרסה גם בעברית והיא מכסה היטב את  עולם הפודקסטים בישראל . בחיפוש מתקדם ניתן להציב שורה של מסננים וגם לקבל פודקסטים דומים ( גרסת החיפוש המתקדם היא בתשלום ) . ניתן גם ליצור עדכנים מבוססי RSS  לפודקסטים ולתוצאות השאילתא .הגרסה בעברית

הגרסה באנגלית

 דירוג הפודקסטים הנבחרים בישראל 

פודקאסט על סדר היום- קבוצת פייסבוק איכותית

  אתם חייבים להקשיב לזה - המלצות על פרקי פודקאסטים-קבוצת פייסבוק

 אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ספריות דיגיטליות להשאלה : Kindle Unlimited

    התרחבות משמעותית של ספריית הספרים הדיגיטליים להשאלה של אמזון   היקף הכותרים של הספרים הדיגיטליים בתכנית Kindle Unlimited   באמזון ה...